„Uzavřeli jsme smlouvy s mobilními operátory o podmínkách, za jakých může dojít k vypnutí telefonu a jak se zdá, už za dva měsíce, kdy je opatření v platnosti se objevily první výsledky.
Krádeže mobilních telefonů takřka zmizely z repertoáru zlodějů.Ono si totiž podsvětí tyhle informace sdělí velice rychle a velkou roli hrají rovněž poctiví provozovatelé zastaváren,“ řekl vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Písku Jaroslav Svoboda.


Nefunkční mobil je totiž neprodejný, a tak o podobné zboží zastavárníci ztrácí zájem. V jednom ze dvou letos objasněných případů pomohl dopadnout pachatele sám propvozovatel zastavárny. Jeho povinností je totiž zapsat osobní údaje každého, kdo do jeho obchodu cokoli přinese. Když provozovatel zastavárny zjistil, že mobil, který si vzal do zástavy přestal fungovat, chtěl vyplacené peníze zpátky a případ policii oznámil.
Věc má ale malý háček. Vypnutí cizího mobilního telefonu je akt velmi vážný a policie musí mít jasné podklady, na jejichž základě začne jednat. Tím nejdůležitějším je, prokázat vlastnictví. Každý by si měl tedy schovat doklad o nákupu, nebo záruční list.
Velmi důležité je při absenci záručního listu mít někde napsané výrobní číslo přístroje. U Nokií ho najdete třeba pod baterií. Samozřejmostí je znát značku.