„Služba je zdarma a zvýšené kontroly provádíme v době, kdy nám lidé nahlásí, že budou pryč,“ přiblížil strážník Obecní policie Kovářov Pavel Škoch. Za prvních deset dnů měsíce července využilo službu, která v Kovářově funguje podle odhadů Pavla Škocha šest let, pět zájemců.

Něco podobného v Písku není. „Takovou službu tu nemáme. Dohlížení ale probíhá během obchůzek,“ uvedl Jan Liška, velitel Městské policie Písek. Velitel Jan Krlín z milevské městské policie řekl: „Možnost kontrolovat soukromý majetek tu není, dohlížíme na majetek města. Není ale problém se individuálně domluvit se strážníkem z daného okrsku, který pak v rámci pochůzkové činnosti na dům či zahradu dohlédne.“

Lidé ovšem svým jednáním zlodějům přímo nahrávají. Podle mluvčí jihočeské policie Jany Kameníkové stačí dlouhodobě zatažená okna nebo přeplněná schránka na dopisy. „Proto je ideální dohodnout se sousedem nebo příbuzným, aby občas v bytě vyvětral a vybíral dopisní schránku,“ poradila mluvčí Kameníková.

Těmito zásadami se řídí i Blanka Ševčíková z Písku. „Když jsme na dovolené, větrá nám a vybírá schránku babička,“ prozradila.

Před odjezdem na dovolenou by lidé v bytě či domě neměli nechávat cenné věci. „Dobré je mít bezpečnostní dveře, zámky nebo alarm. Čím více překážek zlodějům k překonání připravíte, tím více je můžete od jejich úmyslu odradit. Pokud se z cest vrátíte do evidentně vykradeného bytu, neprodleně informujte policii. Nic neuklízejte, ničeho se nedotýkejte, s ničím nehýbejte a vyčkejte příjezdu hlídky. Důležitá je i všímavost sousedů.

Pokud zaznamenají nezvyklý pohyb cizích osob v domě či bytě, měli se by se okamžitě obrátit na policii. Zvyšuje se tím šance na objasnění případu a dopadení pachatele,“ uzavřela mluvčí Kameníková .