Obecní úřady ve vesnicích v bezprostředním okolí Písku zaznamenávají v posledních zhruba deseti letech značný zájem o stavební parcely. Stavět chtějí místní mladé rodiny, ale především lidé, kteří před tím bydeli v Písku. Další skupinou jsou ti, kteří do města přišli za prací v průmyslové zóně Sever, ale bydlet chtějí na vesnici.

K velkému rozvoji dochází hlavně v obcích, které mají připravené stavební parcely. Patří k nim Čížová. V posledních letech zde bytové družstvo postavilo 40 bytů se státním příspěvkem, dalších 24 bytů je v rodinných domcích postavených individuálními stavebníky.

„Obec vychází stavebníkům maximálně vstříc přípravou zainvestovaných pozemků. Pozemky jsme získali bezúplatným převodem od Pozemkového fondu České republiky. Letos zainvestujeme další pozemky pro pětatřicet stavebníků,“ informoval starosta Čížové Roman Čarek.

Noví obyvatelé si Čížovou vybírají nejen proto, že jsou zde připravené stavební parcely, ale je zde i síť služeb, včetně zdravotního střediska a nedávno otevřené lékárny. Velkým kladem nesporně je dobré vlakové a autobusové spojení.

„V obci je více dětí, a tak nemáme problémy s naplněním mateřské a základní školy. Celkově se počet obyvatel zvýšil zhruba o 230. V samotné Čížové to bylo mnohem víc, ale přírůstek snižuje značný úbytek lidí v Bošovicích, Krašovicích, Topělci i dalších připojených obcích. Část domů zde slouží už jen k rekreaci,“ konstatoval Roman Čarek a dodal: „Skutečnost, že se do Čížové stěhují ekonomicky aktivní lidé, zvyšuje kupní sílu obyvatel, což oceňují i majitelé místních obchodů a restaurací.“

Zájem zvýšit počet svých občanů ale mají i obce, které vlastní pozemky nemají a snaží se proto získávat stavební parcely nákupem pozemků od soukromníků. Mezi ty patří Ražice.

V části nedaleko přírodního amfiteátru už obec vykoupila pozemek, na kterém připravuje asi deset stavebních parcel, a to prý ještě není konečné číslo.
Několik rodinných domů vyrostlo za poslední léta také v Záhoří, zejména v části vedle příjezdové komunikace od Písku. Obec už ale žádné svoje pozemky vhodné ke stavbě rodinných domů nemá.

„Starost o další možnosti výstavby rodinných domů z nás tak trochu sejmul soukromý investor, který v katastru obce nakoupil od soukromých majitelů pozemky, kde by mohlo stavět asi dvanáct zájemců,“ řekl starosta Záhoří František Valvoda.

Pozemky investor opatří inženýrskými sítěmi a začne prodávat těm, kdo se v obci hodlají usadit natrvalo. Opět se jedná o část obce sousedící s komunikací Písek – Tábor.

Zájem o bydlení na klidnějším venkově se projevil také v nedalekých Vrcovicích. V obci vzdálené od Písku zhruba šest kilometrů vyrostlo v posledních letech rovněž asi deset rodinných domů. Kromě většího počtu dospělých je v obci také výrazně více malých dětí, kterým chtějí zastupitelé nechat letos postavit zbrusu nové dětské hřiště.

„Zájem o výstavbu by byl i od dalších lidí, ale obec nedisponuje žádným pozemkem. Vše je tedy v rukou soukromých majitelů,“ řekla starostka Markéta Nepodalová.