„Je výborný,“ hodnotí návštěvnice Jitka Vlčková koláček s tvarohem z Čečenska. „Chutná podobně jako ty, které dělala moje maminka,“ dodává.

Je sobotní zatažené odpoledne a zámeček v Rakovicích hostí třetí ročník festivalu RefuFest na statku. Jeho cílem je seznámit lidi s kulturou a zvyky cizinců.

Patas, smažené kuličky ze sladkých brambor, sýrový koláč chačapuri z Gruzie nebo aloko, smažené kuličky z afrických banánů, to je jen výčet z jídel, které tu lidé mohou ochutnat.

Nejvíce návštěvníků se zastavuje u stánku Abdoulagea Traorey, který pochází z Mali, ale nyní žije v České republice.

„Jsem tu už asi čtyři roky,“ počítá, zatímco obsluhuje dalšího zákazníka. Pochvaluje si, že Čechům africká jídla chutnají.

A co on má rád z českých pokrmů?, na to odpoví velmi rychle, bez rozmyslu. „Svíčkovou. Sním patnáct knedlíků,“ směje se Afričan, který, jak prozrazuje, ale nepije české pivo.

Abdoulage na festival do Rakovic přijel potřetí. „Návštěvnost je stejná jako minule a předminule. Bohužel zase prší. Jako každý rok,“ hodnotí Afričan a zdá se, že deště padá stále více a více.

Někteří lidé se proto přesouvají do sýpky, kde brzy začne divadelní představení. Snad přestane pršet, festival má končit až v půlnoci.