Městem hýbe skandál. Jednání milevských radních z konce června měl někdo odposlouchávat. Informaci přinesla Česká televize.
Město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Případem se zabývá Okresní státní zastupitelství Písek.

Jak Deníku vysvětlil místostarosta a jeden ze sedmi radních Martin Třeštík (ČSSD), jeho a Martina Kupce (ODS) informoval důvěryhodný zdroj o tom, že část jednání někdo odposlouchával. „Jakou formou to probíhalo, nevíme,“ sdělil Martin Třeštík.

Podle České televize jeden z členů rady použil během neveřejného jednání svůj mobilní telefon za účelem odposlechu a přímo ze sálu tak zprostředkovával informace člověku, o jehož záležitosti se na radě mluvilo.

Místostarostu Třeštíka únik informací rozčaroval. Považuje ho za narušení soukromí radních, kteří předpokládají, že nikdo ostatní nezná obsah jejich diskuse.
Starosta města Zdeněk Herout (ODS) ve středu, kdy v Milevsku slavnostně otevřeli opravený kostel sv. Bartoloměje, Deníku řekl, že si za svými výroky stojí a nevadilo by mu, kdyby je znala veřejnost.

Podle radního Martina Kupce (ODS) by mohl případ ohrozit důvěru v radě. „Tyto praktiky určitě nepřispívají k dobré atmosféře,“ řekl Martin Kupec, který očekává, že vyšetřování zodpoví, kdo za odposlechem stojí. „Svůj názor mám, ale pochopitelně ho v médiích sdělovat nebudu, to jistě chápete, “ dodal.

Opoziční zastupitel Lubomír Šrámek (TOP 09) nechtěl odposlouchávání rady příliš rozebírat. „Nejsem jejím členem a moc o tom nevím,“ řekl Šrámek, který je momentálně na dovolené. „Tento fenomén do politiky zavedly Věci veřejné, obecně se mi nelíbí,“ dodal Šrámek, který pracuje šestnáct let jako tajemník táborského městského úřadu. Podle něj něco podobného jako milevská rada v Táboře nemuseli řešit.

Rada města Milevska má sedm členů, čtyři jsou z ČSSD a tři z ODS. Jednání rady jsou na rozdíl od zasedání zastupitelů neveřejná.
/ROZHOVOR/ - Deník požádal o vyjádření místostarostu města a radního Martina Třeštíka (ČSSD).

Proč město podalo trestní oznámení?
Protože jsme dostali informaci, že část jednání rady na konci června buď byla odposlouchávána, nebo se dostal zvukový záznam k lidem, kteří ho neměli mít.

Jedná se o jednání staré dva měsíce. Proč jste podali trestní oznámení až nyní?
Nejdříve jsme museli o této záležitostí říci radě, takže v polovině července se to dostalo na jednání a rada rozhodla, aby se to prošetřilo a město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jaký trestný čin mohl být podle vás spáchán?
Nejsem právník, netroufám si to posuzovat, ale čistě laicky byl porušen zákon o obcích, protože jednání rady je ze zákona neveřejné. Určitě se to dotýká i soukromí radních, kteří předpokládají, že když jednají, nikdo nemá možnost věci, které říkají, slyšet. Myslím si, že bylo porušeno právo na soukromí radních.
A je zde také možnost, že se to týkalo určitého bodu, a jestliže se informace vynesou ven, může to být v následujících jednáních nějakým způsobem použito.

Kdo byli dva radní, které zdroj informoval, že část jednání zřejmě někdo odposlouchával?
Byl jsem to já a doktor Kupec.

Česká televize uvedla, že jeden člen z rady měl během zasedání vynášet informace prostřednictvím mobilního telefonu. . .
Nevím, jak odposlouchávání proběhlo. Dostali jsme informaci, že to, co bylo předmětem jednání rady, krátce po tom věděli ti, kterých se to týkalo. Že jednání slyšeli a dokonce se ani příliš netajili tím, že využívali odposlech. Jakou formou, to nevím.

Jak se tedy tito zainteresovaní lidé podle vás k informacím dostali?
Teď má případ státní zastupitelství, a pokud se jím bude zabývat, předpokládám, že to zjistí.