Uvolněného radního chce mít po jednáních s ČSSD a Volbou pro město TOP 09. Po svých partnerech požaduje i další ústupky.

Jsme na Facebooku. Klikněte ZDE!

„Napřed je třeba ujasnit, jaká koalice vlastně vznikne. Nemyslím, že je to v tuto chvíli jasné. Pokud máte na mysli variantu TOP 09, ČSSD a VPM, požadujeme pozici uvolněného radního a minimálně jednoho neuvolněného radního,“ uvedl za TOP 09 Josef Knot.

„Zároveň chceme, aby ČSSD redukovala počet svých radních alespoň na čtyři a nabídla nejméně jedno křeslo dalšímu partnerovi v nově vzniklé koalici,“ doplnil Knot.

„Situaci ale vnímáme tak, že jsme v bodě nula a reálná je i řada dalších variant, tedy vytvoření koalice pravicové nebo doplnění menšinové koalice o více subjektů, čímž by byla koalice výrazně stabilnější,“ sdělil Knot.

Podaří se ČSSD, VPM a TOP 09 sestavit většinovou koalici na radnici? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku a vyjádřete svůj názor v diskuzi pod článkem!

„Jednání začnou příští týden. TOP 09 by měla mít místa v radě, kolik by jich mělo být, o tom se právě bude jednat, těžko říct, jak to dopadne,“ uvedl člen vyjednávacího týmu za ČSSD Jiří Uhlík. Dalšími členy týmu ČSSD jsou starosta Ondřej Veselý a Václav Gavlasz. ČSSD jednala s TOP 09 již dříve, ale až v příštím týdnu se začne rozhodovat o tom, jakou váhu ve vedení města bude tato dosud opoziční strana mít.

„Mají chuť podílet se na řízení města,“ dodal Uhlík. V minulosti zástupci TOP 09 útočili poměrně ostře jak na ČSSD, tak i na celou koalici. Podle Uhlíka by ale vyjednávači měli být schopni překonat i tyto staré spory.

„Doufám, že stejně jako dříve zvítězí odpovědnost stran nad starými problémy. Samozřejmě nelze čekat, že na to, co si řekli, hned všichni zapomenou, ale musíme se přes to přenést,“ dodal Uhlík. On sám ještě neví, zda budou tři strany jednat všechny najednou, nebo vždy dvě spolu. „To ještě není jisté, ale myslím, že spíše spolu budou jednat dohromady zástupci všech tří vyjednávacích týmů,“ vysvětlil Uhlík.

Jednání o většinové koalici vyvolala v minulém týdnu Volba pro město, která byla nespokojena s tím, že její koalice s ČSSD není většinová, a tím pádem nemůže prosazovat vše, co by chtěla. Klub kandidátů VPM proto ustanovil vyjednávací tým s mandátem dohodnout novou koalici.