Od veřejné diskuze o výstavbě centra pro mladé Romy na Portyči, která se konala v Divadle Fráni Šrámka, uplynulo už půl roku.

Jsme na Facebooku. Klikněte ZDE!

Jak vidí aktuální situaci romský student Michal Mižigár, který jako jediný Rom vystoupil v divadle? Postaví město centrum na Portyči? Rozšiřují se protiromské nálady? Na to odpovídá v rozhovoru.

Proč podle vás vypsalo město veřejnou anketu a jak podle vás dopadne?

Myslím, že z toho důvodu, co se odehrávalo 16. února v divadle, kdy diváci ztratili kontrolu nad sebou a zapomněli, že přišli diskutovat o centru, a diskutovalo se o Romech a jejich národnosti a dalších nepodstatných věcech… Myslím, že anketa nemá smysl, protože vedení města nerozpozná, zda na internetu za monitorem člověk hlasoval vícekrát. Lepší by byla volba, ve které by se občan města Písku dostavil ke schráně a vyjádřil svůj hlas. To by bylo pravdivější.

Postaví město centrum? Chtěl byste, aby stálo, nebo se váš názor změnil? Má smysl stavět centrum pro mládež od 15 let věku? Není v 15ti letech už pozdě pro sociální začlenění?

To, jestli postaví město centrum, záleží na jeho vedení. Já mám svůj názor takový, že práce s mladými lidmi má smysl, ale chce to lidi, kteří pouze nezaplní pracovní místo, ale odborníky, kteří mladým lidem nejen romským, ale i gádžovským – gádžo není urážlivé ani hanlivé slovo – pomůžou. Nevím, jak si představit sociální začlenění, ale sociálně začleněni jsme už ve chvíli, kdy jdeme do předškolního střediska.

Já vidím problém v tom, že Romové a Neromové společně nevychází dobře, a nejhorší je to, že rozdíl umí rozlišovat už malé gádžovské dítě, které dá malému romskému ve školce či v první třídě najevo, kam patří. Jenomže, komu se chce chodit do nevítané společnosti? Na základních školách je to těžké, protože děti jsou ovlivňovány svými rodiči, kteří jsou buď rasisté nebo mají bohužel špatnou zkušenost, ale kvůli tomu přece nemohou házet všechny do jednoho pytle. Jak víme, v Písku existuje občanské sdružení Naděje, které vykonává činnost pro všechny školou povinné, ale na Portyči se jedná o mladé lidi ve věku 15 až 26 let.

Účastnil jste se ankety? A co vaši romští kamarádi, mají o tuto problematiku zájem, nebo to řeší jen „bílí“?

Ankety jsem se účastnil na internetu, je to pro mě časově snadnější. Moji romští kamarádi? Informoval jsem je o tom, hlasovali. Co mohou udělat více? Ptal jsem se jich, a diskutovali jsme o tom mnohokrát. Jsou mezi nimi ti, kteří se tomu smějí a nevěří, že se to postaví, jiní o to mají zájem, jako v každé společnosti. Když půjdete mezi mladé Neromy, tak mezi nimi najdete takové případy také a dokonce se domnívám, že i ty, kteří o tom vůbec neslyšeli.

Vnímáte na Portyči protiromské nálady nebo se atmosféra uklidnila?

Vnímám i cítím. Nechci si stěžovat, ale potom, co jsem vystoupil v divadle, někteří lidé, které bych spočítal jen na jedné ruce, mě přestali zdravit.