Mimořádný zážitek čekal v sobotu na návštěvníky Zemského hřebčince v Písku. Konal se tu za horkého počasí chovatelský den k dvoustému výročí založení této instituce. A pořadatelé se snažili po celý den bavit znalce i laiky.

Představili se třeba čeští studenokrevní koně, kteří jsou používáni k práci, policisté předvedli, jak cvičí koně do služby.

„Koně u policie musí být vycvičeni tak, aby se nebáli zvuků, musí umět jít kupředu i přesto, že nevidí, kam šlapou. Cvičíme je tak, aby byli schopni vytlačit agresivní demonstranty. Musí umět pohybovat se tak, aby se nezranili a zároveň neudělali nic ani lidem. Nesmí se bát střelby nebo létajících předmětů,“ řekl Vladimír Šperl z pražské jízdní policie.

Vrcholem dne však bylo vystoupení lipicánských hřebců z Národného žrebčína Topoľčianky. „V hipologické literatuře jsou cviky, které uvidíte, označovány za nejtěžší prvky drezury,“ upozornil návštěvníky zástupce slovenského hřebčince.

„Lipicán patří k nejučenlivějším plemenům koní. Tradice chovu těchto koní sahá více než 400 let do historie. Toto plemeno vzniklo z italských a starošpanělských koní v městečku Lipica ve Slovinsku,“ dodal.

Vycvičení koně tak, aby byl schopen takto těžkých cviků, trvá několik let. „Vypadá to, jako by koně jen tak mimochodem tancovali, ale je za tím mnoho let tvrdé práce,“ dodal odborník.

Nejtěžším cvikem v drezúře, který v sobotu předvedli slovenští hřebci z Topoľčianek, je capriola. Kůň při ní vyskočí do značné výšky, kopne zadníma nohama a dopadá na všechny čtyři.