Kauza známé jihočeské paralympioničky Jany Fesslové, podezřelé z podvodu, nabírá na obrátkách.

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

Policii se přihlásili další tři poškození, od nichž vozíčkářka údajně vylákala přes 60 tisíc korun na nákup drahých léků a nového invalidního vozíku. Peníze přitom měla utratit jinak. Tuto informaci potvrdila Deníku budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

„Do současné doby se nám přihlásilo celkem šest poškozených, převážně ze severu Čech. Podezřelá žena jim měla způsobit škodu za nejméně 97 tisíc korun. Nic z toho do dnešního dne neuhradila,“ uvedla Tupá. Dodala však, že trestní stíhání Fesslové policisté dosud nezahájili. Nestačili totiž ještě vyslechnout všechny poškozené ani případné svědky.

Jinými slovy, paralympionička je stále důvodně podezřelá z podvodného jednání, ale dosud z něj nebyla oficiálně obviněna. Samotná Jana Fesslová přiznává, že její chování nebylo úplně v pořádku. Snaží se to vysvětlit tím, že na jaře brala silné léky, a ty mohly její jednání výrazně ovlivnit.

„Nevyhýbám se zodpovědnosti a nezapírám, že to, co jsem prováděla, bylo hrozné. Byla jsem v té době pod vlivem opiátů a nevěděla pořádně, co dělám. Teď jsem ale čistá, chodím ambulantně na psychiatrii a snažím se celou věc dát postupně do pořádku, třeba tím, že si hledám práci, abych byla schopná splácet dluhy. Tahle částka mě hodně zaskočila, nesouhlasím s ní. Nejsem si totiž vědoma toho, že bych si půjčovala peníze od někoho jiného ze severu Čech, než jsou manželé Královi a paní Kropáčová,“ brání se Fesslová.

Právě Petra Kropáčová z Ústí nad Labem je jednou z prvních třech poškozených. Přestože je samoživitelka, poskytla Fesslové 26 tisíc korun a trestní oznámení na ni podala už v květnu. „Slíbila, že peníze vrátí do 14 dní, ale neudělala to. Vůbec se neozvala, ani slovo lítosti. Už jsem se smířila s tím, že ty peníze asi nikdy neuvidím. Ale doufám alespoň, že ponese plnou zodpovědnost za zlo, které spáchala na lidech, kteří jí v dobré víře pomáhali,“ říká Kropáčová.

Paradoxní přitom je, že na možný podvod upozornila policii samotná paralympionička. Údajně se jej měla dopustit na sociální síti Facebook, kde oslovila oběti se žádostí o finanční příspěvek. Potvrzuje to i poškozená Petra Kropáčová z Ústí nad Labem.

„Co mohu dokladovat a co jsem uvedla i v důkazních materiálech na policii, tak od nás peníze brala už od letošního ledna. Konkrétně se mnou komunikovala přibližně od prosince, tenkrát jménem svého manžela Josefa. Založila si kvůli tomu dokonce fiktivní e–mail i facebookový profil. Všechno bylo vytvořeno pro účel podvodu, už tenkrát měla dobře vymyšleno, co hodlá dělat,“ je přesvědčena Kropáčová.

Dodává, že v té době už měla Fesslová na tři měsíce zakázanou sportovní činnost kvůli dopingu. Domnívá se proto, že tak mohla jednat i kvůli odlivu sponzorů a nedostatku peněz. Stejným způsobem oslovila vozíčkářka loni v létě i rodinu Emila Krále z Ústí nad Labem. Jeho bratr a švagrová tehdy prožívali nejtěžší chvíle svého života, protože jim krátce předtím zemřela čytřletá dcera a hledali spřízněnou duši, která jim pomůže tuto obrovskou tragédii zvládnout.

Utrpěli šok

„Zpočátku jim vyjádřila svou účast, ale postupně převracela pozornost jen na sebe. Zneužívala jejich citového rozpoložení a dožadovala se od nich peněz na náročné operace i nákup drahých zdravotnických pomůcek. Zapojili do toho řadu svých známých a dohromady jí dali několik tisíc korun,“ popsal před časem Deníku Emil Král.

Dodal, že po odhalení případu utrpěla celá rodina obrovský šok a pro příště si dobře rozmyslí, zda má vůbec smysl na sbírky pro postižené přispívat.