Malá, ale velmi půvabná vesnička, která je součástí nedalekého města Protivín, se letos stala cílem mnoha domácích i zahraničních turistů. Láká je sem Pohádková kovárna, kterou matka Hana a dcera Tereza Procházkovy otevřely 1. června ve stavení přímo na selibovské návsi.

„Pohádkám jsem dávno odrostla nejen já, ale už i moje děti. Přesto jsem se do Pohádkové kovárny vydala a rozhodně jsem nelitovala. Postavičky jsou jako živé, nejvíc se mi líbil Zdeněk Troška jako král,“ uvedla Blanka Změlíková z Písku.

Ke kovárně, i k té pohádkové, vždycky patřili čerti. V Selibově je jich hned několik. I když vypadají strašlivě, vůbec nejsou zlí, jak potvrzuje Tereza Procházková, průvodkyně v kostýmu víly, jinak studentka Jihočeské univerzity.

Šestiletá Michaela Lojíková z Písku se zpočátku čertů a jejich pekla trochu bála. „Ale čertovská hostina byla bezva a úplně nejvíc se mi líbila víla. Pořád se usmívala,“ pochvalovala si Míša návštěvu v selibovské kovárně.

Celkem je tady možné potkat na čtyřicet pohádkových postaviček od českých autorů, kromě krále, víly a čertů také například Červenou Karkulku, ježibabu, Jeníčka s Mařenkou a další postavičky z pohádek výhradně českých autorů. Nemohou chybět hastrmani. Vždyť v těsné blízkosti vesničky je Selibovský rybník a nedaleko také jeho díky písničce slavnější soused – Tálínský rybník.

Zastoupení postav výhradně z českých pohádek ocenil také jihočeský pohádkový král, režisér Zdeněk Troška, když řekl: „Selibovská kovárna je krásná a hlavně česká, Harry Potter tady dětem určitě chybět nebude. Jsem rád, že jsem mohl být patronem skvělého nápadu Hany a Terezy Procházkových.“

K Pohádkové kovárně v Selibově patří i zahrada, kde návštěvníci mohou vidět mimo jiné tříhlavého draka, koně nebo medvěda, je tu i dětský domeček a hřiště.

„Až si děti prohlédnou expozici, mohou si také z papíru nebo modelíny vytvořit vlastní pohádkovou postavičku nebo se zúčastnit soutěže o ceny,“ připomněla Tereza Procházková. Pohádková kovárna je do konce srpna otevřena denně mimo pondělí vždy od 10 do 17 hodin. Dospělí zaplatí za vstup 40, děti, senioři a zdravotně postižení 30 korun.