Hlavně o peníze šlo podle předsedy Společnosti pro dobré soužití česky a německy hovořících zemí a občanů Jaroslava Pospíšila týmu Michaela Havase v době, kdy zakládali Festival nad řekou.

Jsme na Facebooku. Klikněte ZDE!

„Před třemi lety přišli, nechtěli nic. Bylo jim doporučeno, aby se obrátili na grantovou podporu města. Potom jeli na tiskovou konferenci do Prahy, představili festival a do čtrnácti dnů chtěli po městě milion a půl,“ řekl Pospíšil na posledním zasedání zastupitelstva.

Podle prezidenta festivalu Michaela Havase jsou Pospíšilovy výroky nepravdivé.

„Vystoupení pana Pospíšila nelze popsat jinak, než jako nehoráznou snůšku lží. Pan Pospíšil tvrdí, že když jsme prvně přijeli s panem Králíkem do Písku, nic jsme od města nechtěli. To je absolutní nesmysl. Od začátku jsme vždy mluvili o modelu podobnému tomu, který funguje v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Pan Pospíšil se těchto jednání nezúčastnil, pak nemá falešné informace podávat jako svědectví,“ sdělil Píseckému deníku Havas.

„Ukazuje se, že to bylo asi hlavně o penězích. Zhruba padesát procent z těch sedmi milionů bylo počítáno na osobní náklady Michaela Havase s jeho štábem,“ pokračoval Pospíšil.

Podle Havase není pravda ani to. „V roce 2010 činily honoráře pro 145 členů štábu asi 2,25 milionu korun, v průměru to vychází na 15 500 korun na osobu. Procentuálně je to 28 procent celkového rozpočtu,“ dodal Havas.

Kompletní vyjádření týmu Festivalu nad řekou najdete ZDE.

Zrušením festivalu se jeho pořadatelé dostali do špatné situace. Centrum kultury Písek přišlo kvůli tomu o více než milion korun a není tak jisté, zda představitelé města budou chtít s týmem Michaela Havase dále spolupracovat.

„Jsem rozčarovaný. Zrušení takové akce je pro město velká nepříjemnost. Chápu, že se nepodařilo získat peníze, ale není možné, aby se to řešilo pouze měsíc předem,“ uvedl po oznámení pořadatelů v červnu starosta Písku Ondřej Veselý. Podle podnikatele Oldřicha Veselého byl původně festival prezentován jako soukromá akce, ale později začal požadovat dotace od města.

„Bylo mi řečeno, že festival je soukromou akcí pana Havase, ale vidím, že už to tak není, že město na tom bylo zainteresováno a že přišlo o stovky tisíc korun,“ poznamenal Veselý. To, že se festival stal výbušným tématem na zasedání zastupitelů, jeho prezidenta Michaela Havase mrzí.

„Apeluji na pana starostu, na zastupitelstvo, na celý městský úřad a hlavně na občany krásného města Písku, aby nedovolili, aby se Festival nad řekou stal 'politickým fotbalem' té či oné strany. Festival děláme pro celé město,“ uvedl Havas.

„Festival není mou soukromou akcí. Cítíme ke všem partnerům hlubokou zodpovědnost,“ doplnil prezident Festivalu nad řekou. „Kladu si otázku: má Písek jinou mezinárodní akci, která by byla schopná proslavit toto historické město, podpořit Filmovou akademii Miroslava Ondříčka a posílit turistický ruch?,“ řekl Havas.

Jaroslav Pospíšil reagoval: „Festivalů je hodně a nedostávají takovou podporu jakou by si zasloužily. My jsme také nedostali podporu od města a přesto jsme akce uskutečnili.“

„Částky, o kterých mluví pan Pospíšil, jsou řádově v desítkách tisících. Způsob, jakým tvrdí, že jsem já, oproti Jaroslavu Pospíšilovi, nesehnal žádné další peníze, je tendenční překrucování a opravdu hloupé, nepravdivé tvrzení,“ poznamenal Havas.