A pokud se nestane něco mimořádného, budou u Kamenného mostu stát až do konce srpna.

„Vzhledem k tomu, že sochy vypadají pořád pěkně a povolení pro jejich umístění na náplavce je platné do konce srpna, rozhodlo se město s jejich odstraněním ještě posečkat,“ uvedl mluvčí města Roman Ondřich.

„Sochy se staly velkým turistickým lákadlem, mnoho turistů se u nich každý den fotografuje a byla by škoda je v současné době odstraňovat, když jejich stav je ještě dobrý. Ideální by bylo, kdyby v tomto stavu vydržely do konce srpna, aby je mohlo vidět co nejvíce turistů, kteří v těchto prázdninových dnech navštíví Písek,“ dodal Ondřich.

Turistů se u soch zastavuje velké množství, mnozí se fotografují. „Jsme rádi, že tu sochy ještě zůstaly. Na to, že tu stojí takovou dobu, jsou hodně pěkné,“ poznamenala Jana Hrušková z Brna, která podniká se svým manželem cyklovýlety po jihu Čech.

Sochy představují Rožmberky a stojí u Kamenného mostu od 21. května, kdy se uskutečnila jejich vernisáž. Rožmberkové jsou dílem dvou akademických sochařů, Josefa Faltuse a Jiřího Kašpara. Ti použili na povrch soch speciální impregnaci, která zabraňuje jejich zničení.

V minulých letech nevydržely sochy u mostu tak dlouho, třeba v roce 2010 musely být odstraněny už v červnu.