Velkou nevoli vyvolala v Chyškách zpráva ministerstva vnitra. Jejich matriční úřad by měl být totiž jedním z těch, které skončí. Důvodem je málo úkonů.
„Myslím si, že to nemá logiku,“ reagoval chyšecký starosta Miroslav Maksa, který se účastnil jednání na krajském úřadě.

Jsme na Facebooku. Klikněte ZDE!

„Podávali jsme tam zdůvodnění, proč by u nás měl matriční úřad zůstat,“ vysvětlil. Jako důvod Chyšečtí například uvedli, že snižování počtu matrik by znamenalo zhoršení dostupnosti služeb. V Chyškách využívají matriční služby lidé z dvaceti pěti obcí a osad, například i z Vlksic. „Takto by všichni museli za službami dojíždět,“ dodal starosta Maksa.

Za sledovaný rok 2009 měla chyšecká matrika málo záznamů. „Ale byl to atypický rok, roky 2010 a letošek jsou výrazně lepší,“ obhajoval Miroslav Maksa.
I starostu Kovářova Pavla Hrocha rozčarovalo rušení malých matrik. „To přispívá k tomu, že vesnici v tom okamžiku chtějí naši zákonodárci odstranit a centralizovat všechny služby do velkých měst a tím přizpůsobit život na vesnici tak, aby se zde mladí lidé nedrželi a šli do města,“ řekl starosta Hroch.

Ten je členem představenstva Spolku pro obnovu venkova Jihočeského kraje a například vystoupil proti zavírání malých pošt nebo právě malých matričních úřadů. „Neumím si představit, že si lidé na všechno budou brát dovolenou a jezdit do města,“ dodal starosta.

Matriky v Kovářově se zrušení naštěstí netýká. Jak vysvětlil starosta, ve sledovaném roce měli záznamů dostatek.

Ministerstvo vnitra původně navrhlo, že méně než dvacet matričních událostí za rok bude hranicí pro případné rušení některých matričních úřadů. Podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra je hlavním důvodem zvažované optimalizace počtu matričních úřadů hledání úspor ve státní správě.

„V tuhle chvíli je ale předčasné hovořit o tom, které matriční úřady by byly případně zrušeny. Zatím probíhají jednání s obcemi a na základě nich a kritérií, mezi něž patří počet matričních zápisů, dostupnost matrik či úroveň výkonu státní správy, vznikne analýza. Teprve ta stanoví zda vůbec, a které matriční úřady se budou rušit,“ vysvětlil Řepka.