Začíná před šestou ráno a často končí až v jedenáct večer. Vede tu totiž již 35. ročník kroužkovací akce Acrocephalus a čeká, že se do sítí chytí nejvíce ptáků v celé historii kroužkování na Řežabinci.

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

„Velice se tomu divíme, ale ptáků je letos nebývale mnoho. Absolutní rekord je 1419 ptáků za deset dní. A teď máme kolem 1250,“ řekl v sobotu ráno Šebestian. Akce skončí v pátek 5. srpna, takže je dost pravděpodobné, že rekord padne.

„Ale záleží hodně na počasí, každopádně letos je Acrocephalus spíše ve znamení kvantity, neodchytili jsme žádný extra vzácný druh. Ale máme třeba sedm ledňáčků, ti jsou pro návštěvníky svými barvami hodně atraktivní. V jiných letech míváme jednoho za celou akci,“ poznamenal Šebestian.

Další překvapení zažívají účastnici odchytů, když se podívají do statistik druhové skladby kroužkovaných ptáků.

„Je tu velmi mnoho budníčků menších. Je to sice běžný druh, ale dříve jsme jich tolik nechytali. Nejvíc je rákosníků stejně jako každý rok, ale budníček je hned na druhém místě. Myslíme si, že je to proto, že byla delší zima a hnízdění se opozdilo. Proto chytáme čerstvě vylétnutá mláďata, která se ještě nestačila příliš rozptýlit po krajině. Hnízdní hustota v rezervaci je vyšší než jinde v krajině,“ řekl Šebestian.

Není výjimkou, že ráno se do sítí zapletou i netopýři, kteří jsou kolem Řežabince hojní.

Někteří ptáci se chytají opakovaně, třeba i desetkrát za akci. „Říkáme si, že to mají jako adrenalinový sport,“ vysvětlil se smíchem ornitolog.

Účastníci každého ptáka zapíší, zkontrolují, zaznaměnají jeho váhu a další úaje a každý jedinec dostane kroužek, pokud už ho má, je to zaznamenáno.

U Řežabince bylo v sobotu 35 lidí, z toho dvacet nastálo. Jedním z těch, kteří přijeli jen na několik dnů, byla Eva Šváchová z Kladna.

„Třikrát jsem byla na rýžování v Kestřanech a loni jsem sem přijela asi na hodinu. Nevěděla jsem přesně, jak to tady funguje, ale jsem nadšená, stejně jako můj vnuk. Ten ani nechce jet domů. určitě sem budeme chtít za rok zase přijet,“ řekla Šváchová.