VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daniel Herman: Z tanků jsem měl noční můry

Písek - Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů zahájil v Písku výstavu.

30.7.2011 4
SDÍLEJ:

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Fotografie tanků v Praze a další záběry z okupace v roce 1968 mohou od čtvrtka vidět lidé v písecké Sladovně v rámci výstavy Invaze srpen 1968. Ta ukazuje nejen fotografie, ale i další dokumenty, zvukové záznamy či video. Expozici přijel zahájit ředitel Ústavu po studium totalitních režimů Daniel Herman, který v rozhovoru říká, že kvůli okupaci se v noci budil ze spaní.

Je možné dnes ještě objevit něco nového o roce 1968, nebo je to podrobně probádané téma?

Je to téma, které si lidé připomínají každý rok, na druhou stranu není možné říct, že by bylo vyčerpáno. Různých materiálů, které čekají na objevení, je mnoho. Proto jsem přesvědčen, že stále můžeme něco nového odhalit. Je dobře, když se na tu dobu a její události můžeme dívat z různých úhlů pohledu, protože není jen jeden. Je užitečné, když člověk vidí fotografie nebo si může přečíst dobové informace z tisku nebo rozhovory s pamětníky, názory lidí ze zahraničí. To jsou všechno momenty, které mohou onu mozaiku doplňovat.

Povedlo se vašemu ústavu během poslední doby najít něco o invazi, co ještě nebylo známo?

Ano, loni jsme uveřejnili velice zajímavé informace, které jsme získali od ukrajinských partnerů. Materiály od zahraničních armád, ať od těch, které se na okupaci podílely, tak od těch západních, které byly v pohotovosti, nám mohou pomoci. Třeba západoněmecká armáda byla ve stavu vysoké pohotovosti.

Říkáte, že západní armády byly v pohotovosti. Znamená to, že mohlo nastat jejich střetnutí s okupačními armádami?

Nejsem znalcem vojenských strategií, ale myslím si, že to riziko nebylo vysoké. Ale každopádně byla západoněmecká armáda ve vysoké pohotovosti na své východní hranici, tedy hlavně na Šumavě. Jistě se obávali, aby sovětská armáda, třeba jen omylem, nepřekročila hranice do Německa, a pak by nějaká reakce přijít musela.

Během okupace vznikalo velké množství nápisů, vznikala i tradiční parte. Máte vy osobně nějaký oblíbený nápis, nějaké heslo?

Pamatuji si na jedno velmi dobře. „Proletáři všech zemí, spojte se, nebo střelím.“ Myslím, že to velmi dobře ukazuje atmosféru doby. Chápu, že tehdy se lidem, kteří možná do té doby věřili v ideály komunismu, zhroutil svět. Rozpadla se jejich víra. Dovedu pochopit, že pro lidi, kteří komunismu věřili, to muselo být děsivé zklamání. Myslím, že dodnes se s tím ne úplně všichni vyrovnali.

V době invaze vám bylo pět let. Jak jste okupaci prožíval?

V noci z 20. na 21. srpen jsem byl s rodiči v Rakousku. Pamatuji si, že ráno 21. srpna, když rakouská televize a rozhlas hlásily zprávy o invazi, bylo obrovské téma, zda se vrátit nebo ne, zda bude válka nebo ne. Moji rodiče se pak rozhodli vrátit.

Pocházím z Českých Budějovic, vzpomínám si na tanky a obrněné vozy ve městě. Měl jsem noční můry, budil jsem se strachem, představoval jsem si, že tanky na mě najedou. S bratrem jsme pouštěli z okna na vojáky prasátka, babička nás rychle od okna odtrhla, měla strach, že nás zastřelí, což se mohlo stát.

Dá se okupace z roku 1968 srovnat s nacistickou okupací?

Určitě. Podle mě je 15. březen 1939 a 21. srpen 1968 dost podobný. Je to pošlapání územní suverenity státu, narušení důstojnosti národa, je to okupace se vším všudy, bohužel i s mrtvými.

Srovnání komunismu a nacismu tedy není úplně mimo realitu.

Není. Jsou to ideologie, které vychází z totalitních základů. Popírají lidskou svobodu a jsou založeny na násilí a nenávisti. Nacismus je více orientován rasově, komunismus třídně, ale jejich následky jsou velmi podobné. Jediný zásadní rozdíl vidím v tom, že komunisté nerozpoutali světovou válku. Začali celou řadu lokálních válek, ale celosvětový konflikt, ačkoliv se k tomu schylovalo, ne.

Je třeba dělat takové výstavy, jako je Invaze srpen 1968 ve Sladovně a připomínat okupaci? Co říkáte na provedení výstavy?

Je určitě třeba to připomínat, protože je to důležitá kapitola našich novodobých dějin. Výstava ve Sladovně se mi velmi líbí, protože jednoznačně srozumitelným způsobem ukazuje atmosféru doby a kdo má zájem, může si prohlédnout i dokumenty, které ukazují, jaká byla reakce tehdejší československé veřejnosti. A jsem rád, že se Ústav pro studium totalitních režimů mohl podílet na výstavě tím, že poskytl některé z dokumentů.

Autor: Ondřej Šmíd

30.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (počet odpracovaných hodin týdně dle dohody), Podrobnosti k rozsahu vykonávané práce:, 1) Práce o sobotách a nedělích dle dohody v minimálním rozsahu 7 hodin týdně (možné i 1x za 14 dní), v maximálním rozsahu 30 hodin týdně)., , Vzdělání, znalosti, zkušenosti, 1) řidičský průkaz "B" - aktivní řidič , 2) kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou, , Popis služby a jejího provozu, 1) pečovatelská služba je poskytována v domácím prostředí klientů, zahrnuje péči o seniory, zdravotně postižené a nemocné osoby (pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, zajištění chodu domácnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím),, 2) provozní doba služby je od 7:30 do 22:00 každý den v týdnu,, 3) pečovatelky se střídají v dopoledním (7:30 - 15:00) a odpoledním (14:30 - 22:00) provozu. Odpolední provoz připadne na pečovatelku cca 1x za 4 týdny. Pracovní den činí 7 pracovních hodin. 1x za 14 dní pečovatelka vykonává práci o víkendu (sobota nebo neděle, dopolední nebo odpolední provoz)., 4) Služební vozidlo., , Schopnosti a dovednosti, 1) předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti, 2) schopnost samostatné i týmové práce, 3) spolehlivost, zodpovědnost;, 4) fyzická zdatnost - práce i s těžce zdravotně postiženými osobami a imobilními klienty, , Postup výběrového řízení, 1) Telefonické kontaktování personální pracovnice: Mgr. Hana Zemanová, 731 598 968 a dohodnutí dalšího postupu v době od 8:00 do 12:00 hod. (pondělí - pátek). Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu PRODEJ STAVEBNÍCH HMOT (SYPKÝCH MATERIÁLŮ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (po dohodě možnost zaměstnání i na pracovní poměr), - jedná se o fyzicky nenáročnou práci vhodnou i pro seniory nebo studenty, - zaměstnání na dobu určitou s možností prodloužení, - pracoviště Písek - Nádraží (vedle OD Tesco), - pracovní doba - 1 směna 7:00 - 15:30 hod., - prodej sypkých stavebních materiálů, Kontakt: Petr Vavřík , tel.: 727 880 140, e-mail: symatrans@seznam.cz. Pracoviště: Ing. marie junková - symatrans, U Nádraží, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Vavřík, +420 727 880 140.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pracovní pozice, * seřizování automatických lisů , * obsluha automatických lisů , * najíždění nové výroby, , Požadujeme, * praxe se seřizováním automatických lisů VÝHODOU (uchazeče s předpoklady zaškolíme) , * vyučení v oboru mechanik-seřizovač VÝHODOU , * práce na 3 směny , * znalost technické dokumentace. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v elektrotechnické výrobě., Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. nebo 7:00 - 15:30 hod. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Nástupní mzda 15.000,- Kč., Vyučení nebo praxe v elektrotechnické výrobě výhodou. , Vzhledem k charakteru práce jsou pracovní místa vhodnější pro ženy., Nabízíme: stravenky, dovolenou navíc (5dní), , První kontakt na tel. 382 215 415 - domluvit si schůzku; e-mail: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.


Manželé Šídlovi z Vodňan sbírají panenky a kočárky. Na jejich výstavě najdete i jiné hračky nebo kolíbky. Třeba tu, v níž byly kolíbány  čtyři generace dětí Šídlových.
11

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

Dynamo hostilo Baník Sokolov.
16

Dynamo už zase umí vítězit

U Blažejovic zemřel motorkář

Prachaticko - Tragicky skončil střet motorky s osobním autem v neděli odpoledne u Blažejovic.

Léto za dveřmi a s ním pohoda a žízeň

Jižní Čechy - Téměř letní počasí zaplnilo předzahrádky, na stolech se začínají vedle piva objevovat i nejrůznější alkoholické míchané nápoje a do večerních hodin posedávají známí i přátelé i na domácích teráskách a zahradách.

Divadélko bez opony se představí v domě kultury se hrou Ať žijí duchové

Milevsko – Na čtvrtek 26. dubna se mohou těšit příznivci dětského divadla.

Spolužáci mi občas říkají Robocop

Jindřichův Hradec – „Ty jsi tak trochu jako Robocop, ne?“ ptali se prý spolužáci Jonáše Kešnara ve chvíli, kdy se jim ukázal se svou novou elektronickou protézou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT