Malé muzeum v Kostelci nad Vltavou se příští sobotu odpoledne otevře veřejnosti. Původně barokní špitál z druhé poloviny 18. století je v majetku obce.
Návštěvníci si tu budou moci prohlédnout expozici týkající se péče o nemocné a přestárlé lidi. K vidění tu jsou původní oddělené kóje pro pacienty. Druhá stálá expozice je věnována místnímu rodákovi, národopisci Čeňku Zíbrtovi, který se narodil v roce 1864.

„Ve vstupní místnosti bude mít své fotografie sedmačtyřicetiletý Václav Michálek, který letos na jaře otevřel v Kostelci fotoateliér a například loni v lednu a únoru vystavoval v galerii Sladovna v Písku,“ doplňuje Martina Hanešková, která se o muzeum stará.

O tom, že z bývalého špitálu bude muzeum, rozhodli kostelečtí zastupitelé v srpnu před třemi lety. V roce 2008 se také začalo s částečnou rekonstrukcí objektu.

Kostelecké muzeum bylo návštěvníkům už zpřístupněno, například o posledních Vánocích zde byly k vidění betlémy.

Kostelecký špitál založil kníže Jan ze Schwarzenberku. Špitál, jak je napsáno v brožurce, která propaguje obecní muzeum, byl určen pro devět lidí jak pro muže, tak ženy, s tím, že dvě místa se většinou nechávala volná pro „nenadálé případy“ .