V Nízkých trámech městské galerie Sladovna se ve čtvrtek 28. července od 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy nazvané Invaze – fotografie srpen 1968. Na několika desítkách fotografií jsou zachyceny události a atmosféra prvních dnů okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Kurátorkou výstavy je známá fotografka Dana Kyndrová, která se věnuje černobílé humanistické fotografii. Je autorkou několika publikací, jako je Nepolepšitelná víra v lepší budoucnost. Na stovce fotografií autorka zachycuje politickou atmosféru v naší zemi v sedmdesátých až devadesátých letech. Další kniha fotografií Dany Kyndrové má název Odchod sovětských vojsk 1990 – 1991, autory textů jsou P. Halík, M. Kocáb a J. Pecka.

Výstava fotografií různých umělců v písecké Sladovně, která bude otevřená do 30. srpna, je doplněna svodkami Sboru národní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti Jihočeského kraje.

Návštěvníci Sladovny zde najdou například svodku z 30. srpna 1968. Píše se v ní o českých občanech, které zadrželi a vyslýchali vojáci sovětské armády. Mezi zadrženými byl i jeden muž z Táborska, který fotografoval sovětský tank. Jsou zde také záznamy o mrtvém a těžce zraněném po srážce s transportérem cizí armády.

Výstava Invaze 1968 navazuje na výstavu v Bílých trámech Sladovny nazvanou Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Autorem je Petr Sís, mezinárodně uznávaný spisovatel, ilustrátor a tvůrce animovaných filmů.

Za dobu svého pobytu v USA ilustroval přes 50 knih, 20 z nich také sám napsal. Za autorský titul Strom života, přibližující čtenářům Darwinovu evoluční teorii, získal v roce 2004 na Mezinárodním veletrhu dětských knih v italské Bologni zlatou medaili. Kniha vyšla už ve 29 zemích světa.