Milion a čtvrt. O tolik peněz přišlo kvůli zrušení Festivalu nad řekou 2011 Centrum kultury Písek (CKP). Rada města proto schválila vyplacení prosincové měsíční dotace ve výši 833 tisíc korun na překlenutí nepříznivé finanční situace.

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

„Máme roční příjem od města rozdělený na dvanáct částí. Navrhl jsem tedy městu, aby nám půjčilo jednu splátku navíc, protože peníze potřebujeme co nejdříve a rozpočtové změny bude zastupitelstvo schvalovat až na podzim,“ uvedl ředitel CKP Ctirad Havel.

Kvůli zrušení Festivalu nad řekou se teď CKP dostalo do vážných problémů. „V minulých letech jsme zajišťovali produkci, která pro nás znamenala příjem kolem 1 200 000 korun. A teď nemáme nic. Nejde ale jen o peníze, lidé, kteří měli zajišťovat festival, teď nemají práci. Tak teď nastoupili na nucenou dovolenou,“ dodal Havel.

„Také jsme museli odřeknout 56 brigádníků a v rámci šetření přerušit spolupráci s externími spolupracovníky. To může mít v budoucnu špatný vliv na naše fungování, což je smutné, protože to není naší vinou,“ řekl Havel.

Ten teď zpracovává materiál, který předloží zastupitelstvu. „Bylo zrušeno několik akcí, které jsme zajišťovali a měli z nich příjmy, takže celkový výpadek je mnohem větší než jen ve výši příjmů z festivalu. Za léto se pohybuje kolem dvou milionů korun,“ počítal Havel.

Pokud by zastupitelé neschválili pomoc pro CKP, dostalo by se do vážných problémů. „Místo festivalu pořádáme další akce v letním kině i v Palackého sadech, které jsou zdarma, takže tím určitě výpadek nenahradíme. Chcí být optimistou a věřit, že peníze od města dostaneme,“ dodal Havel. Pokud by se jeho přání nesplnilo, muselo by CKP v zimě omezovat program.

Místo Festivalu nad řekou teď pořádá v letním kině CKP filmový minifestival k výročí 100 let narození režiséra Otakara Vávry. Začíná 1. srpna a končí 5. srpna, diváci uvidí i první film Otakara Vávry z roku 1930.