VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři, dva, jedna, teď... Ladíte Rádio Orlík

Orlík nad Vltavou /FOTOGALERIE/- Navštívili jsme zákulisí nejmladšího rádia na jihu Čech.

26.7.2011 1
SDÍLEJ:

VE STUDIU. Když jsem chtěl moderátorku vyfotit, musel jsem do vedlejší části studia za tlusté sklo.Foto: Karel Kreml

Kolem druhé hodiny odpolední má nervozita vrcholí. Zbývá posledních pár vteřin, pak budu vysílat živě. Co když něco spletu? Co mám dělat, když zkomolím nějaké slovo? Podobné myšlenky se mi honí hlavou a na klidu mi nepřidávají. Rozsvítí se červené světlo a já začínám se sluchátky na uších mluvit…

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

Je půl jedenácté dopoledne a přijíždím do vesnice s názvem Orlík nad Vltavou. Kdo by to byl řekl, že tady někde za chvíli najdu moderní studio, odkud se dennodenně na radiových vlnách vysílá do celých jižních Čech hudba a zpravodajství.

Nejdřív po vesnici bloudím, nic totiž nenasvědčuje tomu, že by tu mělo sídlit rádio, které každý den ladí tisíce jihočeských posluchačů. Paní s kočárkem a posléze i její soused mě směrují k rodinnému domku, který vypadá, jako každý jiný v ulici. Za jeho plotem mě štěkotem vítá psisko a starší muž, o kterém ještě v tuto chvíli nevím, že je to bratr ředitele rádia. „Po schodech nahoru. A nezapomeňte se přezout, pantofle jsou tamhle,“ ukazuje pan Zoch, „studio je v prvním patře,“ dodává.

Ani se v postarším rodinném domku nestačím zorientovat a z patra už slyším hlas moderátorky Daniely Tollingerové, která mě zve nahoru. „Akorát jsem si připravovala počasí,“ vítá mě Daniela a usedá opět k počítači. Marně hledám mikrofon, ten přece neodmyslitelně do každého rádia patří.

„Studio je vedle,“ pochopí okamžitě Daniela můj zmatek a ukazuje jinam. Nacházíme se totiž v místnosti, kde se písemně připravují veškeré zprávy, které se až následně mohou prezentovat v rádiu.

Nahlížím do připravených papírů o počasí a nechápavě kroutím hlavou, protože tyhle teploty rozhodně dnes nikdo nezažije. Nespletla se? „To není na dnešek, ale až na zítřejší den. Vedle jsem si to hlasově nahrála, dnes v noci ve studiu totiž nikdo nebude a počítač to zvládne pouštět sám. Dnešní počasí budu říkat živě,“ vysvětluje Daniela.

Přesunujeme se do samotného studia. Je to místnost rozdělená na dvě části a uprostřed je skleněný průzor, díky kterému vidím skrz stěnu na další moderátorku Lucii Váchovou, která právě za mikrofonem dokončuje svou směnu a loučí se s posluchači. Zdravíme se pouze mávnutím ruky, protože cokoliv říkat by bylo bezpředmětné, místnost je dokonale zvukově izolovaná.

Až teď jsem si všiml červeného světla nad dveřmi, které signalizuje, že moderátor živě vysílá. I přesto se raději ztiším, silnému sklu najednou moc nevěřím.

Je chvíli před jedenáctou a červené světlo zhasíná, Lucie vychází ze studia a vítá se s námi. Ještě než půjde domů, pomůže Daniele s receptem. Nechystají se vařit si oběd, jen si hlasově nahrají tip na chutný pokrm, který jim do rádia zaslal posluchač z Písku, aby ho mohly později v rádiu vysílat i přesto, že Lucie už odchází a Dáda přebírá směnu. Mezitím už oba sedíme ve vysílací části studia a já netrpělivě očekávám živý vstup do vysílání.

Vysíláme živě

Musím být naprosto tichý, sebemenší zvuk, například vrznutí židle či cvaknutí závěrky fotoaparátu, by byl v rádiu slyšet. „Ladíte Rádio Orlík, já jsem Daniela Tollingerová a vedle mě je můj kamarád Kája Kreml, externí redaktor Píseckého deníku,“ vítá se i za mě Dáda s posluchači přesně v jedenáct hodin a říká jim, co všechno se bude tuhle hodinu dít.

Mám snad větší trému než ona, protože Daniela vypadá naprosto klidně, není ani trochu nervózní. „Záleží, jaký má člověk den. Někdy mi to fakt sedne, to vymýšlím i různá životní moudra přímo v živých vstupech, ale jindy se třeba zakoktám,“ vysvětluje moderátorka, zatímco do éteru hraje hudba z osmdesátých let.

Čas pokročil a ve studiu bez klimatizace začíná být horko, venku na slunci je minimálně třicet stupňů. Jdu k oknu, ale marně se pokouším nahmatat kliku.
„Tu ve studiu nenajdeš, okna se otevírat nesmí. Představ si, že by kolem nás jel třeba traktor. Jediné, co by posluchači slyšeli, by byl zvuk jeho motoru,“ vysvětluje Daniela. Pouštíme si aspoň malý větrák, ale i ten se musí během živých vstupů vypínat. Až tak je mikrofon citlivý.

Daniela mě instruuje, jak se zachází se všemi přístroji. Sedím na místě moderátora a koukám se do několika obrazovek najednou. Telefon napojený do počítače náhle signalizuje příchozí hovor. „To asi někdo volá o písničku na přání,“ říká Daniela a má pravdu. Paní chce nechat zahrát svému manželovi k jeho šedesátým narozeninám Waldemara Matušku, a to znamená, že za chvíli budu mít svůj první živý vstup v rádiu.

„Máme tu pro vás tradiční písničku na přání, zavolala si o ní…“ Prvotní nervozita postupně vyprchává a já dokončuji svůj živý vstup bez jediného přeřeku. Jako za odměnu mi Waldemar Matuška zpívá píseň Když jdou na mužskýho léta.

Počítačový program hlásí, že na pár minut má moderátor volno, a proto si jdeme vedle hlasově nahrát další vstupy, které pak už jen do rádia pustíme. S Danielou se v nich bavíme o bernartické webkameře a posléze vzpomínáme na přeštěnický Musicfest.

Následují další mé živé vstupy, mluvím o dnešním počasí a o tom, co si čtenáři zítra mohou přečíst v Píseckém deníku. To už se ale blíží čtvrtá hodina odpolední a průzorem před námi vidíme dalšího moderátora Láďu Košťála, který za okamžik převezme naši směnu.

„To byl Karel Kreml a Daniela Tollingerová,“ loučíme se s posluchači Rádia Orlík.

KAREL KREML

26.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (počet odpracovaných hodin týdně dle dohody), Podrobnosti k rozsahu vykonávané práce:, 1) Práce o sobotách a nedělích dle dohody v minimálním rozsahu 7 hodin týdně (možné i 1x za 14 dní), v maximálním rozsahu 30 hodin týdně)., , Vzdělání, znalosti, zkušenosti, 1) řidičský průkaz "B" - aktivní řidič , 2) kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou, , Popis služby a jejího provozu, 1) pečovatelská služba je poskytována v domácím prostředí klientů, zahrnuje péči o seniory, zdravotně postižené a nemocné osoby (pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, zajištění chodu domácnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím),, 2) provozní doba služby je od 7:30 do 22:00 každý den v týdnu,, 3) pečovatelky se střídají v dopoledním (7:30 - 15:00) a odpoledním (14:30 - 22:00) provozu. Odpolední provoz připadne na pečovatelku cca 1x za 4 týdny. Pracovní den činí 7 pracovních hodin. 1x za 14 dní pečovatelka vykonává práci o víkendu (sobota nebo neděle, dopolední nebo odpolední provoz)., 4) Služební vozidlo., , Schopnosti a dovednosti, 1) předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti, 2) schopnost samostatné i týmové práce, 3) spolehlivost, zodpovědnost;, 4) fyzická zdatnost - práce i s těžce zdravotně postiženými osobami a imobilními klienty, , Postup výběrového řízení, 1) Telefonické kontaktování personální pracovnice: Mgr. Hana Zemanová, 731 598 968 a dohodnutí dalšího postupu v době od 8:00 do 12:00 hod. (pondělí - pátek). Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu PRODEJ STAVEBNÍCH HMOT (SYPKÝCH MATERIÁLŮ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (po dohodě možnost zaměstnání i na pracovní poměr), - jedná se o fyzicky nenáročnou práci vhodnou i pro seniory nebo studenty, - zaměstnání na dobu určitou s možností prodloužení, - pracoviště Písek - Nádraží (vedle OD Tesco), - pracovní doba - 1 směna 7:00 - 15:30 hod., - prodej sypkých stavebních materiálů, Kontakt: Petr Vavřík , tel.: 727 880 140, e-mail: symatrans@seznam.cz. Pracoviště: Ing. marie junková - symatrans, U Nádraží, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Vavřík, +420 727 880 140.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pracovní pozice, * seřizování automatických lisů , * obsluha automatických lisů , * najíždění nové výroby, , Požadujeme, * praxe se seřizováním automatických lisů VÝHODOU (uchazeče s předpoklady zaškolíme) , * vyučení v oboru mechanik-seřizovač VÝHODOU , * práce na 3 směny , * znalost technické dokumentace. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v elektrotechnické výrobě., Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. nebo 7:00 - 15:30 hod. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Nástupní mzda 15.000,- Kč., Vyučení nebo praxe v elektrotechnické výrobě výhodou. , Vzhledem k charakteru práce jsou pracovní místa vhodnější pro ženy., Nabízíme: stravenky, dovolenou navíc (5dní), , První kontakt na tel. 382 215 415 - domluvit si schůzku; e-mail: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Šídlovi z Vodňan sbírají panenky a kočárky. Na jejich výstavě najdete i jiné hračky nebo kolíbky. Třeba tu, v níž byly kolíbány  čtyři generace dětí Šídlových.
11

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

Dynamo hostilo Baník Sokolov.
16

Dynamo už zase umí vítězit

U Blažejovic zemřel motorkář

Prachaticko - Tragicky skončil střet motorky s osobním autem v neděli odpoledne u Blažejovic.

Léto za dveřmi a s ním pohoda a žízeň

Jižní Čechy - Téměř letní počasí zaplnilo předzahrádky, na stolech se začínají vedle piva objevovat i nejrůznější alkoholické míchané nápoje a do večerních hodin posedávají známí i přátelé i na domácích teráskách a zahradách.

Divadélko bez opony se představí v domě kultury se hrou Ať žijí duchové

Milevsko – Na čtvrtek 26. dubna se mohou těšit příznivci dětského divadla.

Spolužáci mi občas říkají Robocop

Jindřichův Hradec – „Ty jsi tak trochu jako Robocop, ne?“ ptali se prý spolužáci Jonáše Kešnara ve chvíli, kdy se jim ukázal se svou novou elektronickou protézou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT