Na návsi v Hrejkovicích se vneděli odpoledne budou procházet Budulínek, Šípková Růženka, sudičky nebo král. Děti z Hrejkovicka si opět připravily dvě divadelní představení, která vyplní hudba. Letos je to Budulínek a Šípková Růženka.

„S divadlem jsme v Hrejkovicích začali před třemi lety, kdy jsme s dětmi nacvičili operku Budulínek od dua autorů Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák k oslavě Dne matek. Překvapil mě tenkrát velký ohlas, který kraťoučké divadlo vyvolalo, proto jsme další rok přidali další operku Karkulku od stejných autorů a divadlo přesunuli na prázdniny jako samostatnou akci. Využili jsme pěkný park na návsi v Hrejkovicích, kde se před 2. světovou válkou konaly i bály,“ říká Helena Černá, která s dětmi divadlo připravuje.

„Druhé vystoupení bylo ještě úspěšnější než první, přišlo se podívat více než sto diváků. Výtěžek divadla jsme věnovali na opravu interiéru hrejkovické kapličky,“ doplňuje Helena Černá.

Na letošní léto malí herci oprášili už známou operku Budulínek a přidali novou, O Šípkové Růžence, kterou diváci ještě neznají.

Starší děti, které mají na starosti hudební část operky, zpěv a klavírní a houslový doprovod, se scházejí od začátku června. Jak vypráví Helena Černá, v červenci přibrali mladší děti, které v operkách hrají. „Všichni dohromady se scházíme dvakrát až třikrát týdně. V Hrejkovicích je v současné době poměrně dost hudebně nadaných dětí, proto není příliš těžké nacvičit hudební část operek. No a malí herci si hrají bez přestání, proto je stačí jen mírně usměrnit,“ dodává Helena Černá.

Podle ní není hlavní myšlenkou letního představení „jenom“ samotné divadlo. „Ale spíš snaha o to, aby se větší i menší děti na vsi sešly, pohrály si a smysluplně se zabavily,“ vysvětluje.

Malí ochotníci mají na srpen jeden plán. „Pokud nám počasí a čas dovolí, rádi bychom do konce prázdnin nacvičili i zbývající dvě operky z dílny pánů Uhlíře a Svěráka, a to novou pohádku O dvanácti měsíčkách a již dříve hranou Karkulku,“ doplňuje Helena Černá.