Od soboty mají Božetice další zajímavost. Čtyřnásobný mistr Evropy a vicemistr světa v dřevorubeckém sportu Martin Komárek jim ze dřeva vyřezal velký znak obce.

Je sobota a Božetice prožívají nevšední den. Poprvé v historii se zde setkávají rodáci. Oslavu tu připravili ke 720. výročí obce a k padesáti letům od připojení osady Radihošť k obci.

„Vyřezaný znak si dáme na obecní úřad,“ říká starosta Jaroslav Kofroň. Božetice rozeslaly na setkání rodáků pět set pozvánek a celkem přišlo více než tři sta lidí. „Podle starosty byly přípravy náročné. „Poslední týden jsem pracoval třináct až patnáct hodin denně,“ podotkl.

Příchozí si pochvalovali nejen počasí, které 'vyšlo', ale také organizaci. „Nejvíce se mi líbila výstava starých kronik v hasičské zbrojnici, bylo to zajímavé,“ řekla sedmačtyřicetiletá Jarmila Šimoníková z Písku. Na setkání doprovázela svoji maminku Marii Průšovou, která z Božetic pochází, ale teď s nimi bydlí v Písku.

Jarmila Šimoníková navštívila Božetice, jak odhadovala, asi po deseti letech. „Jako malí jsme sem jezdili každé prázdniny a téměř každý víkend. Měli jsme tu babičku a dědu,“ zavzpomínala.

Své předky měl v Božeticích i dřevorubec Martin Komárek, který se svým týmem připravil exhibici. Zapojil do ní i návštěvníky. Děti například musely napodobit zvuk pily. „Tohle je nějaká udýchaná pila a tohle zase vysavač,“ komentoval výkony školáků moderátor akce a dřevorubec Jan Svoboda. „Bylo to hodně těžké,“ dodal ke své „pile“ desetiletý Vítek Průša.

Náročnější úkol měli dva muži, kteří museli přeřezat kotouč ruční pilou. Dlouho trvalo, než se dobrovolníci vůbec našli. „Bylo to dost náročné. Síly jsem měl, ale docházely docela rychle,“ řekl soutěžící Luboš Ondráček, který je božetickým rodákem, ale nyní bydlí v nedalekých Dobřemilicích.

Kromě exhibice Martina Komárka byly součástí setkání rodáků a přátel obce mše svatá, výstava kronik a dalších dokumentů obce, fotbalové utkání nebo taneční zábava.