Vedou ho sestry Eliška a Jana Patzelovy a Lucie Jandová.

Dětský pěvecký sbor Kosteláček bude mít svoje první cédéčko. „Na jeho natáčení se intenzivně připravujeme. Na CD bude to nejlepší, co kdy Kosteláček zpíval,“ říkají sestry Jana a Eliška Patzelovy, které spolu s klavíristkou Lucií Jandovou sbor vedou.

Na cédéčku budou písničky v úpravách umělecké vedoucí Jany, kterou děti doprovodí na různé nástroje. „A na klávesy děti doprovodí klavíristka Lucie,“ doplňují sestry.

Konec školního roku je pro sbor, jak se shodují vedoucí, koncertně mrtvé období. „Ale plánujeme vystoupení k příležitosti slavnostní akce SDH Kostelec nad Vltavou, zatím ale není jasné přesné datum akce,“ vysvětluje Eliška Patzelová.

Kosteláček má pro letošek za sebou například vystoupení na květnovém Cipískovišti v Písku nebo celorepublikovou pěveckou soutěž v dubnu, kde získal bronzové pásmo. „Účast na soutěžích je pro nás vždy velkou výzvou. Porovnání činnosti s ostatními soubory nás posouvá dál a pro děti je to obrovská motivace,“ říkají sestry Patzelovy.

Celorepublikové soutěže v Praze se Kosteláček zúčastnil potřetí a zatím vždycky si odvezl bronzové pásmo. „Porota byla letos hodně přísná. Odjížděli jsme z Prahy trochu zklamaní, protože děti byly skvěle připravené a nastudovaný repertoár nebyl jednoduchý, přesto ho děti zvládly na jedničku. Navíc v loňském roce jsme už pomyslnou hranici bronzového umístění prolomili na regionální přehlídce dětských pěveckých sborů ve Strakonicích, kde se Kosteláček umístil ve stříbrném pásmu. Soutěže jsou pro nás velkým zážitkem a možností vyjet za hranice našeho okresu. V interpretaci a repertoárovém zaměření jsme ale trochu výjimečný sbor, proto často nezapadáme do měřítek soutěžních porotců,“ říkají Jana a Eliška Patzelovy.

Na pražské soutěži se Kosteláček představil s písněmi A. Dvořáka, J. Mottla nebo J. Vičara.

Kosteláček nacvičuje každou neděli. „Počet dětí se nám už několik let drží na patnácti, občas až devatenácti. Sehnat děti je snad těžší než sehnat finance. Dojíždět do Kostelce v neděli je pro některé rodiče problém. Děti, které už ale do Kosteláčku začnou chodit a absolvují několik zkoušek, většinou už u nás zůstávají několik let. Vzhledem k tomu, že mezi vedením a dětmi je opravdu malý věkový rozdíl, děti vnímají přátelský přístup a ten nám oplácejí,“ říkají sestry Patzelovy, které jsou sice rodilé Pražačky, ale v Kostelci vyrostly a považují ho za druhý domov.

Dětský soubor Kosteláček se poprvé sešel na konci roku 2005, kdy tehdejší ředitelka místní mateřské školy potřebovala pomoc s hudebním vystoupením dětí na výroční akci obce.

O Janě Patzelové, současné sbormistryni, věděla, že se věnuje hudbě a že by pro ní nebyl problém nacvičit s dětmi vystoupení.

„Spokojenost byla po vystoupení na všech stranách, a tak se začaly děti z Kostelce scházet pravidelně. Kosteláček byl název vcelku logický. Sboreček byl v té době malinký a působil v Kostelci, tedy Kosteláček. Dnes si často lidé představí pod názvem Kosteláček sbor, který zpívá v kostele. My také v kostele občas zpíváme, jednou až dvakrát do roka, ale hlavní částí našeho repertoáru jsou písničky světské, veselé, známé z pohádek a filmů. Jana vybírá písničky tak, aby děti v první řadě bavily a aby byly posluchačsky dobře přijímány. Cílem našich vystoupení je předávat radost z umění,“ uzavírá Eliška Patzelová, která absolvovala DAMU a filosofickou fakultu.