Jedním z možných řešení by mohl být parkovací dům na pozemku města v proluce před sportovní halou v Tylově ulici.

Byli byste pro vybudování parkovacího domu v Tylově ulici? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku!

„Jde skutečně jen o jedno z možných řešení. Dali jsme investorům informaci, že město má pozemek vedle divadla a že jednou z priorit jsou parkovací místa. Chceme od nich návrh objektu, jeho využití a způsob financování. Až návrhy budou pohromadě, dáme je k diskusi veřejnosti a samozřejmě budou předloženy radě a zastupitelstvu,“ vysvětlil místostarosta Vojtěch Bubník (VPM).

První návrh je od společnosti KOMA Parking, která doporučuje na místě dnešního provizorního parkoviště před sportovní halou v Tylově ulici postavit parkovací dům s kapacitou stovky míst pro auta. Předpokládaná cena stavby je 47,3 milionu korun.

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

Písečtí jsou velmi citliví na budování moderních budov ve staré zástavbě, a tak se dá předpokládat i bouřlivá diskuse. Také proto, že parkovací dům by stál v sousedství historické budovy městského divadla.

Podle názoru zastupitele za SNK ED a člena komise pro urbanismus a rozvoj města Tomáše Franců je toto místo výhodné svou polohou nedaleko centra. „Vše ostatní je proti. Klidová zóna Palackého sadů, sousedství divadla a starší zástavby. Nová budova by rozhodně architektonicky nebyla v souladu s okolím,“ myslí si Franců.

Na rozdíl od většiny jiných parkovacích domů by v tomto nebyly žádné úzké vjezdy a výjezdy, které jsou postrachem mnohých řidičů. Vozidla by se zakládala a vykládala pomocí speciálního výtahu. Uvnitř budovy tak nemusí být zázemí pro řidiče, jako jsou hygienické místnosti, bezbariérový přístup, výtahy nebo schodiště.

„Předložená studie předpokládá, že poplatek za hodinu parkování by byl třicet korun. Měsíční abonentka by stála 1500 korun,“ doplnil údaje místostarosta Bubník.

Obyvatelům města, které Písecký deník oslovil, se především nelíbilo skleněné opláštění budovy, ale poukazovali i na jiné problémy.

„Tylova ulice je poměrně úzká a mám obavy, že její kapacita nebude stačit zvýšenému provozu zájemců o parkování,“ uvedl třicetiletý Petr Pěnička. V minulosti se už objevilo několik návrhů na řešení nedostatku parkovacích míst. Zvažovala se stavba parkovacího domu na nároží proti hlavní poště.

Diskutovalo se o tom schovat auta pod Velké náměstí tak, jak je to časté v zahraničí. V tomto případě řekli jednoznačné ne památkáři. O podzemním parkovišti se uvažuje také v jednom z návrhů na výstavbu nového plaveckého areálu. Komise pro urbanismus a rozvoj města doporučila znovu se k těmto návrhům vrátit.