Markéta Kotalíková z Přeštěnic je nejlepší kronikářkou v kraji pro letošní rok. Její práci ocenila komise soutěže Vesnice roku. Obec ve čtvrtek získala Diplom za vzorné vedení obecní kroniky. Tu šestatřicetiletá Markéta Kotalíková píše jedenáct let.

„Kronikář se určitě musí zajímat o dění v obci, zúčastňovat se všech akcí a samozřejmě ho musí bavit psaní i historie,“ říká Markéta Kotalíková, která pracuje jako učitelka na milevské základní škole.

Podle ní je přeštěnická obecní kronika výjimečná obrázky. Namalovala do ní například kapličky nebo nový znak obce, který Přeštěničtí vysvětí přesně za týden.

Učitelku velmi potěšil získaný diplom v soutěži. Věří, že její práci a snahu ocení i lidé za desítky let.

„Myslím si, že kronika je přínosem ani ne tak v současnosti, jako potom třeba za sto let. Když ji člověk otevře a bude si hledat informace, je to určitě zajímavější, než je shánět na internetu. Má to své kouzlo,“ říká Markéta Kotalíková, která velmi ráda listuje ve starých kronikách obce.

„Já z Přeštěnic nepocházím, ale rodina mého manžela ano. Je zajímavé číst o jeho předcích nebo o tom, jak obec vypadala před sto lety,“ doplňuje kronikářka, která se snaží události, které se každoročně opakují, zpracovat pokaždé jinak.

K psaní kroniky se dostala díky tomu, že je učitelka. „Na malé vsi není moc lidí, kteří by kroniku chtěli psát, a bylo vždycky tradicí, že ji psal učitel. Kdysi u nás bývala škola a kroniku psal pan řídící. Naposledy kroniku zpracovávala paní učitelka ze školky, pak ale mateřinku zrušili a psaní kroniky neměli komu předat. Byla jsem jediná učitelka, a tak asi díky tomu padla volba na mě,“ vzpomíná. „Přijala jsem to ráda,“ dodává.

Markéta Kotalíková je nejen obecní kronikářkou, ale podílí se na přípravě řady akcí. „Máme u nás hasiče, tak jako na každé vsi, a také Český červený kříž, jehož jsem členkou. Pořádáme různé akce pro děti nebo plesy,“ říká učitelka, která má ráda historii, psaní a malování, ale vyučuje anglický jazyk.

„Na gymplu mě angličtina chytla. Chtěla jsem ji vystudovat, nějaký čas jsem strávila v Anglii a pak šla na vysokou školu. Angličtina mi přišla jako něco nového, svět se otevřel. Nakonec jsem, i když jsem myslela, že bych mohla překládat, začala učit. To mě také baví,“ uzavírá Markéta Kotalíková z Přeštěnic.