VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domem U Koulí nad jezem zněl vítr stříbrný

Písek - Ulice nese jméno básníka a spisovatele Fráni Šrámka, který zde prožil gymnaziální léta.

16.6.2011 3
SDÍLEJ:

Šrámkova ulice v Písku, vlevo je dům U Koulí, kde sídlí Základní umělecká škola O. Ševčíka.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Ulice, která vede z Velkého náměstí k Putimské bráně, přesněji k místům, kde kdysi stála, nese jméno spisovatele, básníka a dramatika Fráni Šrámka. Toto jméno ale má až od 13. dubna 1962.

Podle Jiřího Práška a Lubora Ludvíka, autorů knihy Písecké ulice, se jí už v roce 1411 říkalo Putimská, podle obce, ke které se z města vyjíždělo právě tímto směrem. Potom Písečtí jí začali říkat K Putimské bráně. Úředně název Putimská získala při prvním velkém pojmenovávání ulic 21. října 1785 a vymezen byl úsek od dominikánů k bráně.

Na začátku minulého století se město rozhodlo pro změnu. Ulice dostala jméno Vítězslava Hálka, ale jen zhruba na šedesát let. Na tohoto básníka nenajdeme už v Písku žádnou připomínku. Patrně Písečtí usoudili, že přednost mají velikáni se vztahem k městu.

A to právě splňoval Fráňa Šrámek. Narodil se sice v Sobotce (19.1. 1877), ale již jako osmiletý chlapec se s rodiči přistěhoval do Písku do domu č. p. 31 u Putimské brány.

Ve městě na břehu Otavy prožil deset let, ale byl tímto pobytem poznamenán do konce života. Fráňa Šrámek navštěvoval nejprve měšťanskou školu na Malém, dnes Alšově náměstí a potom studoval na gymnáziu. Maturitu však už skládal v Roudnici, kam byl jeho otec, berní úředník, přeložen. Původně odešla do Roudnice celá rodina kromě Fráni, který měl v Písku dokončit studia.

Otec však brzy změnil názor a lze se jen dohadovat, proč se tak stalo. V septimě ještě 12. prosince 1894 navštěvoval Fráňa Šrámek písecké gymnázium, ale podle dochovaných písemností už druhý den nastoupil do školy v Roudnici, kde také středoškolská studia dokončil.
Stopy jeho desetiletého pobytu v Písku najdeme v mnoha dílech.

Zatímco v jedné z nejslavnějších básní se otevřeně vyznává ze vztahu k Písku, však ji také nazval Písecká, v románu Stříbrný vítr se jméno města neobjevilo ani jednou.

Ale ti, kdož znali město, hned při prvním čtení poznali, že je řeč o Písku, zdejším gymnáziu a jeho profesorském sboru. Stříbrný vítr vyšel poprvé v roce 1910. Ale teprve o deset let později v doslovu k druhému vydání Šrámek veřejně přiznal svoji píseckou inspiraci.

Spíše než románovou podobu znají mnozí lidé film Stříbrný vítr s Eduardem Cupákem a Janou Rybářovou v hlavních rolích Jeníka Ratkina a Aničky. Film natočil v roce 1953 v Písku režisér Václav Krška a někteří obyvatelé města si v něm zahráli. Václav Krška režíroval i další film na motivy Fráni Šrámka Měsíc nad řekou, kde jednu z hlavních rolí hrála nezapomenutelná Dana Medřická.

Fráňa Šrámek na město svého dětství a mládí často vzpomínal a ve svém díle oslavoval. Báseň Písecká napsaná při příležitosti 150 let zdejšího gymnázia se stala jednou z nejčastěji recitovaných básní nejen v Písku. Při různých slavnostních příležitostech zněla ve skvělém přednesu Zdeňka Štěpánka.

O tom, že Šrámek na Písek často vzpomínal, svědčí jeho dopis adresovaný proferskému sboru píseckého gymnázia z dubna roku 1946, kde mimo jiné píše:

„Poslali jste mi několik krásných pozdravných řádků a při jejich pročítání mám dojem, že mi je posíláte po stříbrném větru nejen proto, že přilétají z milovaného města, které leží tam nad Otavou a zároveň v jednom vděčném kousku mého srdce, ale i proto, že vyposlouchávámz nich melodii a řeč mně velmi známou, právě onu, která tam na březích Otavy do mých mladých let kdysi zpívala.“

I když Písek měl velmi rád, do města se Fráňa Šrámek už nikdy nepodíval, i když to několikrát slíbil. Odůvodňoval to tím, že „se nesluší šlapat po stezkách svého mládí.“ A také nikdy nešlapal, zemřel v Praze 1. července 1952 a nedočkal se tak ani premiéry Krškova filmu.

Dům č. p. 31, kde Šrámek s rodiči bydlel, se jmenuje U Koulí podle do fasády zasazených reliktů z doby někdejšího dobývání města. Koule byly nalezeny při bourání Putiské brány v předminulém století, zedníci je zasadili do fasády a fungují tak jako určité domovní znamení. Když se na dům podíváte od řeky, vypadá spíše jako hrad.

Budova nejspíš původně byla součástí tvrze, která stála nad Drlíčovem. Tato ves se po založení města stala jeho součástí. Dům U koulí má bytelné sklepy vytesané ve skále, stejně jako další domy v této ulici. Sklepy některých domů byly vzájemně propojeny a sloužily obyvatelům k ochraně při požárech a ve válečných obdobích.

Kdysi se tradovalo, že právě z těchto sklepů vede pod městem tajná chodba až k Martínkovi. Zatím se ji ale nikomu nepodařilo objevit, Chodba tu prý sice byla, ale krátká a byla vykopána až kolem roku 1769 při průzkumu ložisek zlata.

Dům je nápadný také svoji výzdobou, kterou nad parkány tvoří kopie empírových váz z dílny milevského rodáka, hrnčíře Josefa Svobody. Podrobněji jsme o něm psali v předcházejících dílech putování po píseckých ulicích. Připomeneme jen, že Josef Svoboda si po patnáctiletém vandrování po rakouské monarchii v roce 1798 otevřel kamnářskou a hrnčířskou dílnu v Písku. Jeho keramické vázy, na jejichž návrzích se podílel také malíř Jan Adam Lochman, dodnes zdobí některé písecké domy. Dům je také nápadný pozůstatky renesančních sgrafit, která byla odkryta v roce 1993.

Dům U Koulí je zajímavý nejen z historického, ale i literárního hlediska. Bydlel zde vlastenecký profesor Řehoř Zeithammer, který stál u zrodu městské knihovny. Z dalších obyvatel připomeňme básníka Adolfa Heyduka, spisovatele Josefa Holečka a historika Františka Křemena.

Do roku 1945 dům patřil vdově po rakouském důstojníkovi Marii Roese, jejím dědicům byl zkonfiskován. Tehdy tady byl ještě široký klenutý průjezd, který uzavírala vyřezávaná okovaná vrata s klepadlem. Schodiště vedlo k místnostm v mezipatře a prvním poschodí. Bývalá bašta sloužila jako letní altán a později i jako obydlí. Po rekonstrukci v roce 1963 se sem nastěhovala lidová škola umění, dnes základní umělecká škola.

Autor: Libuše Kolářová

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (počet odpracovaných hodin týdně dle dohody), Podrobnosti k rozsahu vykonávané práce:, 1) Práce o sobotách a nedělích dle dohody v minimálním rozsahu 7 hodin týdně (možné i 1x za 14 dní), v maximálním rozsahu 30 hodin týdně)., , Vzdělání, znalosti, zkušenosti, 1) řidičský průkaz "B" - aktivní řidič , 2) kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou, , Popis služby a jejího provozu, 1) pečovatelská služba je poskytována v domácím prostředí klientů, zahrnuje péči o seniory, zdravotně postižené a nemocné osoby (pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, zajištění chodu domácnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím),, 2) provozní doba služby je od 7:30 do 22:00 každý den v týdnu,, 3) pečovatelky se střídají v dopoledním (7:30 - 15:00) a odpoledním (14:30 - 22:00) provozu. Odpolední provoz připadne na pečovatelku cca 1x za 4 týdny. Pracovní den činí 7 pracovních hodin. 1x za 14 dní pečovatelka vykonává práci o víkendu (sobota nebo neděle, dopolední nebo odpolední provoz)., 4) Služební vozidlo., , Schopnosti a dovednosti, 1) předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti, 2) schopnost samostatné i týmové práce, 3) spolehlivost, zodpovědnost;, 4) fyzická zdatnost - práce i s těžce zdravotně postiženými osobami a imobilními klienty, , Postup výběrového řízení, 1) Telefonické kontaktování personální pracovnice: Mgr. Hana Zemanová, 731 598 968 a dohodnutí dalšího postupu v době od 8:00 do 12:00 hod. (pondělí - pátek). Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu PRODEJ STAVEBNÍCH HMOT (SYPKÝCH MATERIÁLŮ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (po dohodě možnost zaměstnání i na pracovní poměr), - jedná se o fyzicky nenáročnou práci vhodnou i pro seniory nebo studenty, - zaměstnání na dobu určitou s možností prodloužení, - pracoviště Písek - Nádraží (vedle OD Tesco), - pracovní doba - 1 směna 7:00 - 15:30 hod., - prodej sypkých stavebních materiálů, Kontakt: Petr Vavřík , tel.: 727 880 140, e-mail: symatrans@seznam.cz. Pracoviště: Ing. marie junková - symatrans, U Nádraží, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Vavřík, +420 727 880 140.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pracovní pozice, * seřizování automatických lisů , * obsluha automatických lisů , * najíždění nové výroby, , Požadujeme, * praxe se seřizováním automatických lisů VÝHODOU (uchazeče s předpoklady zaškolíme) , * vyučení v oboru mechanik-seřizovač VÝHODOU , * práce na 3 směny , * znalost technické dokumentace. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v elektrotechnické výrobě., Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. nebo 7:00 - 15:30 hod. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Nástupní mzda 15.000,- Kč., Vyučení nebo praxe v elektrotechnické výrobě výhodou. , Vzhledem k charakteru práce jsou pracovní místa vhodnější pro ženy., Nabízíme: stravenky, dovolenou navíc (5dní), , První kontakt na tel. 382 215 415 - domluvit si schůzku; e-mail: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.


Manželé Šídlovi z Vodňan sbírají panenky a kočárky. Na jejich výstavě najdete i jiné hračky nebo kolíbky. Třeba tu, v níž byly kolíbány  čtyři generace dětí Šídlových.
11

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

Dynamo hostilo Baník Sokolov.
16

Dynamo už zase umí vítězit

U Blažejovic zemřel motorkář

Prachaticko - Tragicky skončil střet motorky s osobním autem v neděli odpoledne u Blažejovic.

Léto za dveřmi a s ním pohoda a žízeň

Jižní Čechy - Téměř letní počasí zaplnilo předzahrádky, na stolech se začínají vedle piva objevovat i nejrůznější alkoholické míchané nápoje a do večerních hodin posedávají známí i přátelé i na domácích teráskách a zahradách.

Divadélko bez opony se představí v domě kultury se hrou Ať žijí duchové

Milevsko – Na čtvrtek 26. dubna se mohou těšit příznivci dětského divadla.

Spolužáci mi občas říkají Robocop

Jindřichův Hradec – „Ty jsi tak trochu jako Robocop, ne?“ ptali se prý spolužáci Jonáše Kešnara ve chvíli, kdy se jim ukázal se svou novou elektronickou protézou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT