Obce Písecka opět bodovaly v jihočeském kole soutěže Vesnice roku.

Třetí místo putuje do Borovan, Přeštěnice získaly Diplom za vzorné vedení obecní kroniky a Nerestce Zelenou stuhu za péči o zeleň. Soutěž, do které se přihlásilo 33 obcí, vyhrála Dražíč, dnes už z českobudějovického okresu.

Borovany – Borovany si třetího místa velmi váží. Jsou malou obcí a ve Vesnici roku soutěžily teprve podruhé. „V koutku duše jsme doufali, že bychom mohli získat nějakou stuhu, i když konkurence byla velká,“ řekla borovanská starostka Ivana Dolejšková „Komise ocenila společenský život, práci s mládeží i investice nebo výstavbu,“ odpověděla na otázku, čím zaujali.

Přeštěnice – Přeštěnický starosta Miroslav Zíka se od Deníku dozvěděl, že obec v soutěži získala Diplom za vzorné vedení obecní kroniky. „Je to příjemné překvapení,“ reagoval. „Je to pochopitelně hlavně zásluha naší kronikářky Markéty Kotalíkové. Kroniku píše jedenáct let a má ji v pořádku. Zaznamenává vše, co se v obci děje, a doplňuje to obrázky,“ hledal výjimečnosti starosta Zíka.

Přeštěnice se do soutěže přihlásily podeváté. Letošní ocenění není první. „Naše obec významně uspěla v roce 2008, kdy skončila na třetím místě, a vloni jsme získali Oranžovou stuhu, která se uděluje za práci se zemědělským subjektem,“ dodal přeštěnický starosta.

Nerestce – Do Nerestců putuje Zelená stuha, která se uděluje za péči o zeleň a životní prostředí. „Je odměnou za naši práci,“ řekl starosta Vladimír Macoun.

Obec nedávno vybudovala nový lesopark. Starosta si myslí, že v soutěži uspěli nejen díky němu, ale především zásluhou celkové péče o zeleň.
„Přihlásili jsme se potřetí. Někteří z komise měli možnost vidět, co jsme za tři roky v oblasti zeleně udělali. Není to o jednom roku,“ uvedl Vladimír Macoun.

Peníze, které jsou s oceněním spojeny, by v Nerestcích rádi investovali také do lesoparku. „Abychom ho dodělali podle našich představ. Ještě tam chceme vysázet další dřeviny a udělat naučnou stezku,“ dodal Macoun.

Soutěž Vesnice roku byla letos posedmnácté. Jihočeské kolo z Písecka vyhrály Bernartice (2002), Kovářov (2004), Ražice (2007) a loni Čížová.⋌(klč)