Vyjádřete se ke svým závažným pochybením do konce června. To je vzkaz, který poslaly pravicové strany ODS, TOP 09 a SNK ED radniční koalici.

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

„Seznam zašleme klubům zastupitelů ČSSD i VPM v nejbližších dnech. Přejeme si, aby se ke každému bodu seznamu oba kluby vyjádřily ve lhůtě do 30. června. U každého pochybení bude zároveň uvedena představa opozice o jeho nápravě,“ uvádí trojice vyjednavačů Tomáš Franců (SNK ED), Josef Knot (TOP 09) a Zdeněk Kulič (ODS).

Po tom, co vyjednavači dostanou odpověď, zveřejní všechna pochybení. Podle starosty Ondřeje Veselého (ČSSD) je obtížné odhadnout, zda bude koalice schopna se vyjádřit ve stanovené lhůtě.

„Těžko mohu říct, jestli budeme schopni reagovat. Pokud to budou opravdu závažné věci, budeme muset dohledávat dokumenty, když to budou drobnosti, zvládli bychom to určitě. Ale teď nemáme nic v ruce,“ říká Veselý. Do konce června chtějí opoziční strany také znát vyjádření koaličních partnerů k návrhu na přeměnu menšinové koalice na většinovou.

„Chceme, aby strany uvedly svoje programové priority a personální podmínky pro další vyjednávání. Pokud náš návrh nepřijmou, budeme žádat, aby jasně sdělily nejpozději na zářijovém jednání zastupitelstva, jak a s kým hodlají menšinovou koalici rekonstruovat na koalici většinovou,“ dodává trojka pravicových vyjednavačů.

Podle starosty Veselého je to neobvyklý požadavek.

„Takový způsob koaličního vyjednávání je podle mě zvláštní. Ale předložit návrh řešení situace do zářijového zasedání zastupitelstva zvládneme,“ tvrdí Veselý.

„Při nezdaru jednání si umím představit pokračování menšinového vládnutí s VPM. Pokud by se nám nedařilo nic prosazovat, koalici bychom násilím nedrželi. Byl bych rád za většinovou vládu, ale ne za každou cenu,“ dodává Veselý.

Koalice je menšinová od dubna, kdy z ní odešla ODS.

Vyjádření pravice:

Pokračujeme ve vyjednávání

K našemu návrhu na rekonstrukci koalice na radnici v Písku jsme obdrželi vyjádření klubů zastupitelů za ČSSD a Volby pro město (VPM). K těmto vyjádřením sdělujeme výše uvedeným klubům i veřejnosti následující:

1. Koaličními stranami očekávaný seznam dvanácti bodů s popisem pochybení zástupců současné menšinové koalice zašleme klubům zastupitelů ČSSD i VPM v nejbližších dnech, a to za účelem, aby ke každému bodu seznamu se oba kluby vyjádřily ve lhůtě, kterou navrhujeme do 30.6.2011. U každého pochybení bude zároveň uvedena představa opozice o jeho nápravě. Poté, kdy nám ČSSD a VPM zašlou odpověď, zveřejníme jak všechna pochybení, tak i případný způsob jejich nápravy, se kterým ČSSD a VPM souhlasí a i pochybení, kde mají ČSSD a VPM jiný názor na pochybení jako taková či na námi navrhovaný způsob jejich nápravy.

2. Zároveň požadujeme, aby ve stejné lhůtě, tj. do 30.6. 2011, ČSSD i VPM sdělily, zda přijímají společný návrh 3 opozičních stran na rekonstrukci menšinové koalice na většinovou a uvedly svoje programové priority a personální podmínky pro další vyjednávání. Pokud náš návrh nepřijmou, budeme žádat, aby jasně sdělily nejpozději na zářijovém jednání zastupitelstva, jak a s kým hodlají menšinovou koalici rekonstruovat na koalici většinovou.

Podepsáni: Tomáš Franců, Josef Knot, Zdeněk Kulič.