Studenti Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Písek se stále více prosazují v různých typech středoškolských soutěží. Jejich úspěch je o to výraznější, že v mnoha případech za nimi zůstávají studenti specializovaných středních škol.

Platí to i o středoškolské soutěži maturitních projektů Xella, jejímž tématem byl rodinný dům s nízkoenergetickými parametry. Vyhodnocení celostátního kola se uskutečnilo v pátek v městské galerii Sladovna, kde byla také otevřena výstava oceněných projektů.

„Jsem přesvědčen, že jména Zdeňka Sliváricha, Luďka Moravce a dalších studentů písecké střední odborné školy a středního odborného učiliště ještě ve stavařském světě uslyšíme. Na jejich projektech jsme ocenili nápaditost a práci s materiálem, ale je na nich také vidět, že mají ke zvolenému povolání velmi dobrý vztah. To je v každé práci důležité,“ uvedl architekt Radek Dragoun.

Společně s kolegou z Ateliéru Aeroplan Plzeň Jarkem Veselákem, píseckou architektkou Alenou Fikejzovou a zástupcem společnosti Xella Michalem Přívětivým byl členem odborné poroty. Ta hodnotila sedmnáct prací ze čtyř regionů.

Mezi trojici na pomyslné stupně vítězů se dostali se svými maturitními projekty hned dva studenti SOŠ a SOU Písek: Druhé místo získal Zdeněk Slivárich a třetí Luděk Moravec. První byl Tomáš Bolf ze SPŠ stavební Opava.

Rovněž cena senátora Miroslava Krejči za netradiční řešení zadaného tématu zůstala v Písku a převzal ji student SOŠ a SOU Jan Kolář.

Spolu s oceněnými projekty z celostátního kola středoškolské soutěže Xella jsou v písecké Sladovně do 30. června vystaveny rovněž práce studentů Soukromé výtvarné střední školy Písek. Také studenti této střední školy zde instalovali své maturitní práce. Návštěvníci tu najdou například grafický design, propagační grafiku, kresby a ilustrace, fotografie a módní návrhy.

Výstava maturitních prací studentů dvou píseckých středních škol bude od 6. září otevřena v budově Senátu České republiky.