„Chtěla bych si objednat autobus na zavolání. Je to linka 360018 a spoj devět. Jsme dvě, nastoupíme v Olešné a vystoupíme v Bernarticích. Děkuji, Jana Novotná,“ takto od pondělí vypadá cestování v milevském mikroregionu, kde poprvé v jižních Čechách začaly jezdit autobusy na zavolání. Vyjedou jen v případě, že si je alespoň jeden cestující předem objedná.

Dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice na spoje na zavolání využívá osmimístná a třináctimístná vozidla. V pátek odpoledne si je lidé mohli přijít prohlédnout na milevské náměstí E. Beneše, kde na dotazy příchozích odpovídali zástupci dopravce a společnosti JIKORD (Jihočeský koordinátor dopravy).

„Chtěli jsme tímto demonstrovat, že jsme připraveni. Největší obavy veřejnosti byly, zda máme auta, která jsme slíbili,“ řekl k páteční prezentaci generální ředitel společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice Vladimír Homola, který byl spokojený, kolik lidí na náměstí přišlo.

Jedním z nich byl Josef Habart z Kovářova. „Nové autobusy se mi líbí. O projektu vím, že odstartuje, ale nic bližšího,“ řekl Josef Habart, který, jak vysvětlil, autobusem téměř vůbec jezdí. „Jeli jsme okolo a zastavili jsme tu,“ dodal.

Podle Martina Kuby, prvního náměstka jihočeského hejtmana, cestující na Milevsku oproti loňským jízdním řádům mohou využívat o 64 tisíc kilometrů více.

Cílem projektu, který zřejmě začne brzo fungovat například na Dačicku nebo Krumlovsku, je zvýšit efektivitu dopravní obslužnosti.