„Kam byste investovali peníze, kdybyste v soutěži uspěli?“ ptá se na závěr Jan Jílek, starosta obce Jankov, který je předsedou desetičlenné hodnotitelské komise jihočeského kola soutěže Vesnice roku.

Je středa čtvrt na čtyři odpoledne a Borovanští se s komisí loučí. Během dvou hodin jí měli představit, jak obec funguje, ukázat, jak žije, a vypíchnout zajímavosti, které by v konečném hodnocení mohly přinést nějaké ocenění. „Dali bychom je do této budovy, do bývalé školy, kde budeme dělat byty,“ odpovídá starostka Ivana Dolejšková.

Borovanští komisi, kterou tvoří zástupci krajského úřadu, ministerstev nebo starostové obcí, které v soutěži uspěly, ukázali jak nedávno vybudované dětské hřiště, tak i lokalitu, kde je plánovaná nová výstavba rodinných domů.

Která z třiatřiceti přihlášených vesnic bude pro letošek ta nejlepší, se lidé dozví ve čtvrtek 19. června. Loni to byla Čížová, a tak její starosta Tomáš Korejs nechybí v letošní hodnotitelské komisi. „Slízávám smetanu za bývalého starostu Romana Čarka, protože ten Vesnici roku vyhrál,“ připomíná Korejs to, že je ve funkci od listopadu.

„Pro mě je to ohromná šance a inspirace objíždět nejlepší vesnice Jihočeského kraje. Všude se samozřejmě snaží chlubit tím nejlepším, předvádět svoje zajímavosti. Pro mě je to velká inspirace, abych to aplikoval i ve svojí vesnici,“ říká starosta Čížové.

A díky čemu může vesnice v soutěži uspět? „Není důležité, aby měla honosné stavby nebo ohromné kulturní památky, ale aby žila, aby spolkový život fungoval, aby lidé pořádali spoustu akcí. A dělali to s chutí. To vidím jako podstatné,“ dodává Tomáš Korejs, který prý zatím v soutěži nemá adepty na vítězství. „Je brzy. Viděli jsme třetinu obcí, rozhodně neděláme žádné závěry,“ doplňuje místopředseda komise Korejs.

Komise bude vesnice objíždět do příští středy.