Sociální demokraté se již vyjádřili k výzvě pravicové opozice k rekonstrukci koalice.

Písecký deník je na Facebooku. Klikněte ZDE!

Ve středu bude o stejném návrhu jednat i druhý koaliční partner VPM. Pravicová opozice nabízí velkou koalici nebo podsouvá sociálním demokratům a VPM spolupráci s komunisty.

„Na výzvu už jsme odpověděli. Iniciativu opozice vítáme. Musíme se ale ohradit proti výhrůžce, že pokud se nedohodneme, tak nás odvolají. To není konstruktivní. Rádi bychom také znali těch dvanáct pochybení, o kterých opozice mluví,“ řekl starosta města Ondřej Veselý (ČSSD).

„Současný stav je neudržitelný. Nabízíme jako jedno z řešení velkou koalici s tím, že usiluje o pozici místostarosty, abychom mohli vytvářet materiály pro jednání rady a zastupitelstva a tím garantovat splnění alespoň části volebních programů. Nechceme koalici vydírat,“ řekl v úterý šéf vyjednavačů Tomáš Franců.

Zároveň opozice poodhalila, jakých pochybení se podle ní vedení radnice dopustilo. Jednotlivé body však kvůli rozsáhlosti materiálu a jeho přípravě nezveřejnila.

Pravicové strany SNK ED, ODS a TOP 09 vyzvaly ČSSD a VPM poslední květnový týden k rekonstrukci koalice a rady města. Jako podmínku si kladou alespoň čtyři místa v devítičlenné radě města a post jednoho místostarosty.

V případě, že se nedohodnou, deklarují, že se pokusí vedení města odvolat. Koalice ztratila většinu v dubnu, kdy ji opustila ODS.