Této malé obci blízko Čimelic se ho podařilo vybudovat za peníze, které získala za Modrou stuhu za společenský život v soutěži Jihočeská vesnice roku 2009. Lesoprak se rozkládá vedle hlavní silnice u mostu přes řeku Skalici.

„Celkem stálo vybudování lesoparku včetně zakoupení stroje na údržbu 776 tisíc korun. Dotace uhradila 600 tisíc, zbytek jsme dali ze svého,“ řekl starosta obce Nerestce Vladimír Macoun. „Stroj je schopen jak sekat trávu, tak odstraňovat sníh. Chtěli jsme, aby lesopark byl uklizený i v zimě,“ dodal starosta.

Budování místa, které by mělo sloužit jako místo pro procházky a relaxaci místních, začala najatá firma budovat v minulém roce. „V lednu ale přišla povodeň, lesopark byl pod vodou. Tím pádem náklady vzrostly, museli jsme obnovovat pěšinu,“ dodal Macoun.

„Nazvali jsme to oddychovou zónou. Máme v obci mnoho starších obyvatel, kteří by třeba rádi šli do lesa, ale nedojdou tam. Tady je rovina. Chtěli jsme, aby lesopark byl co nejbližší přírodě, proto ani pěšina není asfaltová, ale jen sypaná štěrkem,“ vrátil se k funkci lesoparku Vladimír Macoun.

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly je vybudování odpočinkové zóny v Nerestcích příkladem, jak by měl vypadat život na vesnici. „Je dobře, že se na tom podíleli obyvatelé. Bez nich by to nešlo,“ poznamenal Zimola, který spolu s Macounem vysadil v lesoparku další strom.

Lesopark ještě není úplně hotov, Nerestce ho hodlají dále upravovat. „Dosazovali jsme mnoho stromů, v laguně řeky jsme vysadili mnoho druhů rostlin. Ale je ještě třeba počkat, až úplně zakoření,“ vysvětlil Macoun.

Obec se dohodla se zhotovitelskou firmou, že firma zajistí údržbu stromů po dva roky. „Necháme je obrůst, abychom viděli, jakou korunu vytvoří. Na některých místech je stromů příliš, takže se budeme muset rozhodnout, které tam necháme,“ řekl Vladimír Macoun.

V lesoparku jsou zatím dvě lavičky, obec ale plánuje zakoupit další. „Čekáme, až se zpevní tráva, protože zatím není zakořeněná. Proto lavičky bychom měli do lesoparku umístit v příštím roce,“ předpokládal Macoun. Na vyžití se mohou těšit i děti.

„Chtěli bychom sem umístit dřevěnou prolézačku nebo nějaký jiný jednoduchý hrací prvek. Dát sem chceme i ztracené kameny. U jednotlivých stromů by měkly být také popisky, o který druh se jedná, ale to je práce na několik let,“ dodal Macoun.