Podle Štrajta bude současné zastupitelstvo fungovat dobře. Řekl to v rozhovoru pro Písecký deník.

Jaké byly poměry hlasů, kolik zastupitelů vás volilo?

Hlasoval jsem také, takže jsem dostal šest hlasů, jeden zastupitel se zdržel, Hana Lívancová obdržela sedm hlasů, tedy plný počet.

Budou v orgánech obce i lidé z opozice?

Ano, zvolili jsme i kontrolní a finanční výbor. Předsedou kontrolního výboru je Stanislav Klíma z opozice, my tam máme Tomáše Cvrka a Jana Máru. Finanční výbor vede Eva Šittová z opozice, jeho členy jsou Jan Mára a opoziční Jaroslav Fiala.

Dříve jste říkal, že se nebráníte spolupráci s opozicí. Naplňujete to zastoupením opozice ve výborech?

Přesně tak. Máme takový klíč, že starosta a místostarosta je z vítězné strany a zbytek funkcí nabízíme opozici.

Bude tedy tentokrát zastupitelstvo fungovat?

Zcela určitě. Opozičním zastupitelům jsem volal ještě před zasedáním a domlouvali jsme se, co kdo bude dělat. Myslím, že z jejich strany je touha se do toho aktivně zapojit. Navíc jsou to lidé, kteří jsou konstruktivní a dokážou jednat v klidu. Takže jsem přesvědčen, že to bude stoprocentně v pořádku.

Dohodli jste se na zastupitelstvu na prioritách obce? Po volbách jste říkal, co je vaší prioritou, ale shoduje se s vámi nové zastupitelstvo?

V diskuzi jsme se toho dotkli. Nikdo k tomu neměl zásadní výhrady, někteří zastupitelé jen měli strach ze zadlužení v souvislosti s vybudováním zařízení na úpravu vody. Snažil jsem se vysvětlit, jak to funguje. Také budeme dělat neformální setkání s obyvateli, kde budeme lidem vysvětlovat věci s čistírnou spojené. Když se řekne čistírna, je to trochu zúžené, protože čistírna bude mít dopad na mnoho různých věcí. Rád bych také dodal konkrétní čísla, jak by vypadal úvěr a jaké je možné dostat dotace. Setkání se uskuteční nejdříve za dva měsíce. Samozřejmě musíme co nejdříve schválit rozpočet na letošní rok.