Krajině na Písecku ubývají ptáci, kteří byli dříve zcela běžní.

Proto se také Česká společnost ornitologická rozhodla upozornit na tento problém a vyhlásit ptákem roku 2011 strnada obecného, který je jedním z druhů, který výrazně trpí změnami zemědělského hospodaření. „Společná zemědělská politika EU přispívá k likvidaci ptáků polní krajiny,“ řekl ornitolog z Prácehňského muzea v Písku Jiří Šebestian.

„V samotném Písku žije více než 100 druhů ptáků, myslím, že je to 127. Počítáme to po hranice zástavby, ne z hlediska katastru,“ dodal Šebestian, který v neděli od šesti ráno pořádal druhý ročník akce nazvané Vítání ptačího zpěvu. Na ní se sešlo dvacet lidí. Ti nejen poslouchali zpěv ptáků, ale dozvěděli se i to, že mnohým druhům naopak život v městském prostředí prospívá.

„Mnoho druhů se přesouvá z přírody do města. Ptáci se přizpůsobují, protože ve městě je dostatek potravy, což v přírodě často není. Lidé sebrali zvířatům mnoho potravních zdrojů, některá se ale dokáží přizpůsobit a žijí ve spojení s člověkem,“ dodal Šebestian.

Na Písecku se po letech hojněji vyskytují slavíci, přímo v Písku se zvětšuje počet holubů hřivnáčů. „Více je i strak a sojek. Před deseti lety to bylo nemyslitelné, dnes jich je mnoho,“ dodal Šebestian.

Vítání ptačího zpěvu pořádá Česká společnost ornitologická již osmnáctým rokem a navazuje tak na tradici založenou v roce 1983 v anglickém Birminghamu.