Sestavit rozpočet pro letošní rok, to bude hlavní úkol vítěze sobotních voleb Jiřího Štrajta ve chvíli, kdy se stane znovu starostou. Orlík nad Vltavou totiž kvůli rozpadu zastupitelstva po minulých volbách dosud hospodaří v rozpočtovém provizoriu.

„To je pro obec důležitá věc,“ řekl Štrajt, který získal stejně jako v minulých volbách nejvíce preferenčních hlasů a jeho uskupení dostalo čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. „Také je nutné vyhlásit výběrové řízení na dodávku oken do bytových domů a přidělit dva byty,“ dodal Štrajt.

Personální zemětřesení na obecním úřadě pravděpodobný nový starosta nechystá. „Je třeba se zaměřit na to, co je důležité, to znamená získat velké evropské dotace, například na řešení našeho dlouholetého problému s vodou. Už brzy nám skončí výjimka na obsah dusičnanů. Tento probém musíme bezpodmínečně vyřešit,“ vysvětlil Štrajt.

Uskupení Staré Sedlo získalo více než polovinu hlasů a má tak čtyři mandáty, což je oproti minulým volbám zlepšení. Podle Štrajta se jeho kandidáti poučili z minulých chyb.

„Zvolili jsme jinou taktiku. Snažili jsme se lidem vysvětlit, co je třeba udělat. Sami pro sebe jsme si analyzovali minulé chyby a snažili jsme se je neopakovat,“ řekl Štrajt.

Úspěch Starého Sedla byl podle něj důsledkem nejen dobré volební kampaně, ale i slabosti dvou opozičních stran. „Je vidět, že protikandidáti asi nebyli příliš velkými osobnostmi,“ tvrdil Štrajt. Narážel tak na to, že ačkoliv byl Jaroslav Červenka lídrem Nezávislých 2011, do zastupitelstva se nedostal a ve výsledcích ho přeskočil jak Stanislav Klíma, tak Jaroslav Fiala. Jedničku Nového sdružení nezávislých kandidátů Milenu Veselou zase předčila dvojka Eva Šittová.

Ačkoliv Staré Sedlo má v zastupitelstvu většinu a může schvalovat své návrhy bez ohledu na opozici, Štrajt se nezříká spolupráce.
„Pokud někdo bude mít zájem, budeme určitě spolupracovat,“ tvrdil Štrajt, kterého potěšila vysoká volební účast.

„Sice se říkalo, že nikdo nepřijde, ale je dobře, že lidi zajímá, co se děje,“ poznamenal Jiří Štrajt k více než sedmdesátiprocentní účasti obyvatel Orlíku.