První květen bude v Křenovicíh opět patřit recesi – prvomájovému průvodu. Nejen to, na co se mohou těšit návštěvníci, v rozhovoru říká kronikářka obce Křenovice, jedna z účastnic v průvodu, Olga Kolísková.

Jak vypadají přípravy na váš první máj?
Ženy již začaly nacvičovat svojí skladbu, letos to bude vystoupení folklórního tanečního souboru z bratrské země. Muži již také pilně nacvičují a jejich vystoupení bude v duchu oslav námořních složek spřátelené armády. Chystá nás ještě připravit nějaký úvodní projev a doprovodnou hudbu.

Kolik lidí letos vyrazí do průvodu?
Kolik lidí vyrazí do průvodu, přesně nevím. Loni byla celá vesnice a mnoho přespolních, odhaduji to na tři sta lidí.

Kdy jste s touto recesí vlastně začali?
Bylo to asi před pěti lety, tehdy byl úplně první 1. máj naprosto spontánní akce. Den předtím, večer na čarodějnice, jej z recese vymyslelo několik starousedlíků u ohně na návsi, kteří si slavnostně kolem půlnoci slíbili, že na druhý den, na 1. máje, vyrazí se svými slavnostně ozdobenými traktory a dalšími vozy, aby „slavnostně uctili památku svátku všech pracujících“. Druhý den brzo ráno každý z těch, co se den před tím domluvili, sondoval, zda někdo vyjede jako první a zda to všechno nebyl jenom žert. Tak se i stalo, první neohrožený vyjel s traktorem ozdobeným šeříky a budovatelskými hesly a ostatních deset vozů jej rychle následovalo. Je až neuvěřitelné, že za pouhých několik hodin dokázali Křenovičtí nalézt nebo vyrobit tolik režimních symbolů. Někteří si hned dělali srandu, že je dobré být vždy připraven kdyby „se to zase votočilo…“ Další léta se přidaly i alegorické vozy ze spřáteleného okolí, například Podolí I a Rastory, přidal se kulturní program, projevy, hudba a občerstvení. Loni nás dokonce vysílala televize Prima ve svém zpravodajství.

Proč myslíte, že se nápad na uspořádání průvodu zrodil?
Myslím, že každý tím chtěl ukázat nesmyslnost vynucených svátku, jako byl 1. máj za minulého režimu. Všichni to zažili, kontrolovala se účast, nikdo nechtěl nést vlajku, protože ji musel odevzdat až po úplném konci průvodu a ne utéct dříve. Monstrózní divadlo, nesmyslné plýtvání času a penězi a vymývání mozku.  Naproti tomu křenovický 1. máj je spontánní, tvůrčí a dobrovolné divadlo, lidé to berou jako zábavu a svůj volný čas na to rádi obětují, každý si tam může křičet (téměř) co chce, je to velká legrace, nikdo účast nekontroluje a vše: kostýmy, výzdobu a občerstvení si hradí účastníci ze svého.
I když možná je v někom trocha nostalgie, protože obzvláště ti starší zavzpomínají, že když chodili do průvodu, tak byli mladí a mládí je krásné za každého režimu…