Branice – Třetí prodejní výstava ručně dělaných výrobků se v pondělí od 16 hodin koná v kulturním domě v Branicích. Ta poslední se uskutečnila na konci listopadu v jídelně mateřské školy.

„Bylo tu málo prostoru. Přišla spousta lidí. Shlukovali se tady, povídali si a neměli si kam stoupnout. Proto jsem požádala starostu Stanislava Češku, zda bychom výstavu mohli uspořádat v kulturním domě. Ten samozřejmě nebyl proti,“ vysvětluje jedna z organizátorek Alena Andělová, proč výstava nebude v jídelně školky.

„Také jsme se domluvili s hospodskou, aby byla možnost koupit si kafe a čaj, a připraveno bude i občerstvení. Těžko říci, kolik přijde lidí,“ doplňuje Alena Andělová, která bude prodávat ručně malovaná trička, mikiny a tílka.

„Začalo to tvořivými večery ve školce, ukázkou vrtaných vajec od Vlasty Bardové, ukázkou vizovického pečiva Marie Kotaškové a já jsem předváděla ubrouskovou techniku. Tam jsme se smluvily, že máme spoustu výrobků. Vyrábíme, protože nás to baví. Ale co potom s výrobky, když jich má člověk doma bednu? Domluvily jsme se, že uděláme prodejní výstavu, to byla ta první před loňskými Velikonocemi. Prodávaly jsme na ní jenom tři,“ doplňuje Alena Andělová, která pracuje jako učitelka v branické školce.

Na předvánoční výstavě na konci listopadu se už sešlo devět prodávajících.

Dnešní velikonoční prodejní výstava nabídne vajíčka zdobená různými technikami, vrtaná vejce od místní obyvatelky Vlasty Bardové, Milena Vošahlíková představí svoje výrobky dělané pomocí ubrouskové techniky nebo Ludmila Bláhová z Veselíčka a Zdena Zdeňková nabídnou dekoraci upletenou z papíru.

Chyšky – Velikonoční výrobky si zájemci budou moci koupit i v Chyškách. V úterýse v místní základní škole od 16 hodin uskuteční Jarní receptář. „Pořádáme ho asi poosmé,“ počítá ředitelka školy Jana Korandová.

„Děti budou vyrábět před zraky návštěvníků svoje výrobky, stejně tak i pozvaní hosté. Připraveno bude i kulturní vystoupení,“ doplňuje ředitelka. Lidé si budou moci zakoupit perníčky, květiny nebo jarní věnce.

Milevsko – Milevský dům kultury ovládnou Velikonoce tuto sobotu. Poprvé se tam koná velikonoční jarmark. „Výrobky dětí zde bude například prodávat Dětský domov Přestavlky, Základní škola při DPL Opařany nebo klienti domova ze Zběšiček,“ říká Martina Kortanová z Domu kultury Milevsko.

„Zpestřením trhů bude tvořivá dílnička, kde si děti mohou zhotovit různé zajímavé dekorace, a vystoupení folklórního souboru Písečánek,“ dodává Martina Kortanová. Trhy se otevřou v 8.30 hodin a potrvají do půl dvanácté.

Příští čtvrtek se v Domě kultury Milevsko zájemci naučí plést pomlázku a v pátek 22. dubna je připravena velikonoční dílna pro děti.

Sepekov – Stejně jako v milevském domě kultury, tak i v Sepekově se sobotní velikonoční trhy konají poprvé. Připraveno bude nejen velikonoční zboží. S nápadem na uspořádání jarmarku na náměstí přišly maminky z místního mateřského centra Klubík. „Chtěly si vydělat peníze na svoji činnost a prodávat svoje výrobky,“ vysvětluje sepekovská knihovnice Marie Mikešová, jedna z organizátorek.

Součástí jarmarku, který začíná ve 14 hodin, bude kulturní vystoupení dětí z mateřské a základní školy a helikonkáře. Děti si také ozdobí malovanými vajíčky strom Pomlázkovník.