V sobotních komunálních volbách v Orlíku triumfovalo Staré Sedlo v čele s bývalým starostou Jiřím Štrajtem.

Dostalo téměř 55 procent hlasů. „Doufali jsme, že získáme čtyři mandáty a čtyři mandáty jsme získali,“ komentoval výsledky voleb pětačtyřicetiletý Jiří Štrajt, který dostal nejvíce hlasů.

Téměř se stoprocentní jistotou bude novým starostou. Orlické zastupitelstvo je totiž sedmičlenné a navíc se do něj nedostaly jedničky zbylých dvou kandidátek, Jaroslav Červenka (Nezávislí 2011) ani Milena Veselá (Nové sdružení nezávislých kandidátů).

Volby měly velkou účast, přišlo téměř 74 procenta voličů. Svůj hlas odevzdala i Jana Chovítová starší.

„Přišla jsem volit, protože chci, aby to bylo v obci jako dříve. Chtěli bychom starostu, který pro vesnici něco udělá. Jeden takový, který pro obec dělá maximum, tady už byl,“ řekla volička Jana Chovítová. Z jejích slov bylo jasné, že jejím favoritem je Jiří Štrajt.

Sobotní volby se v Orlíku konaly proto, že v listopadu loňského roku rezignovali tři zastupitelé z kandidátek Višňovka a Staré Sedlo, kteří podporovali Jiřího Štrajta. Ten získal v podzimních komunálních volbách nejvíce hlasů.

Zastupitelstvo kvůli odchodu tří členů nemohlo o ničem rozhodovat.

Sobotní volby v Orlíku v číslech a faktech

ZVOLENÍZASTUPITELÉ: Jiří Štrajt, Jan Mára, Hana Lívancová, Tomáš Cvrk (všichni Staré Sedlo), Eva Šittová (Nové sdružení nezávislých kandidátů), Stanislav Klíma a Jaroslav Fiala (oba Nezávislí 2011)

KOLIK HLASŮ DOSTALA USKUPENÍ:
Nezávislí 2011: 337 hlasů (24,91%)
Nové sdružení nezávislých kandidátů: 276 hlasů (20,40 %)
Staré Sedlo: 740 hlasů (54,69%)

VOLEBNÍ ÚČAST:
73,26% (z 273 voličů přišlo 200) Zdroj: volby.cz