Už v sobotu se pravděpodobně rozhodne o tom, kdo bude novým starostou Orlíku nad Vltavou. Nové volby se uskuteční od 7 do 22 hodin v jediné volební místnosti na obecním úřadě.

O funkci má zájem Jiří Štrajt, který byl starostou v minulém volebním období.

Štrajt je jedničkou uskupení Staré Sedlo stejně jako v minulých volbách. Kromě něho kandiduje i ředitelka místní školy Hana Lívancová. „Na kandidátce obsadí druhé místo a třetí Petr Kožíšek,“ řekl Jiří Štrajt, který v minulých volbách získal největší podporu ze všech kandidátů.

Lidé podporující Štrajta kandidovali v minulých volbách jak za Staré Sedlo, tak za uskupení Višňovka, což se letos rozhodli změnit kvůli tomu, aby své voliče neuváděli do rozpaků. „Rozhodli jsme se netříštit síly. Ačkoliv Višňovka na podzim jasně deklarovala, že chce jít do koalice se Starým Sedlem, lidi to mátlo,“ dodal Štrajt. Staré Sedlo si vylosovalo volební číslo tři.

Proti Štrajtovi se staví druhá nejsilnější strana z minulých voleb, uskupení Nezávislí 2011, které na podzim kandidovalo s číslovkou 2010 v názvu. To na rozdíl od Starého Sedla vyměnilo lídra, tentokrát se jím stal Jaroslav Červenka, druhý na kandidátce bude Stanislav Klíma a až třetí předchozí jednička Jaroslav Fiala. Kandidátem na starostu z této strany je Jaroslav Červenka a kandidátka má číslo jedna.

Stejně tak se proti Štrajtovi staví i Nové sdružení nezávislých kandidátů v čele se současnou zastupitelkou Milenou Veselou, které po minulých volbách podpořilo současného starostu Josefa Kunta, kandidáta uskupení Nezávislí 2010, který ovšem do nových voleb už nejde. V říjnu minulého roku získalo nejvíce hlasů Staré Sedlo Jiřího Štrajta, který byl nejúspěšnějším kandidátem, dostal 101 preferenční hlas, zatímco Kunt o třicet méně.

Poté, co byl Kunt zvolen starostou, příznivci Štrajta z kandidátek Starého Sedla a Višňovky složili mandáty. Tím se zastupitelstvo smrsklo na čtyři členy, a proto nemůže rozhodovat prakticky o ničem. „Budeme prakticky jen údržbáři,“ řekl v listopadu Josef Kunt.