„Je to opičárna. Kazí vzhled naší pěkné vesnice,“ řekla na adresu fotovoltaické elektrárny, která se nachází u Bernartic, obyvatelka obce důchodového věku, jež si nepřála být jmenována. „Nechápu, jak její stavbu mohla obec dopustit,“ dodala seniorka.

Starosta Bernartic Pavel Souhrada vysvětlil, že celá akce je v souladu s územním plánem. „My můžeme pouze konstatovat, že firma splnila všechny podmínky a staví,“ komentoval Pavel Souhrada. „Pozemky, na kterých elektrárna stojí, jsou všechny soukromé. Firma je buď vykoupila, nebo si je pronajala,“ dodal.

Jako v mnoho fotovoltaických elektrárnách, tak i v Bernarticích kradli zloději. V listopadu loňského roku, když bylo zařízení rozestavěné, si odtud někdo odnesl fotovoltaické články. Škoda tehdy přesáhla čtyři sta čtyřicet tisíc korun. Policisté z krádeže obvinili mladého muže.

Nyní už je stavba elektrárny údajně dokončená. „Mám zprávy, že je ve zkušebním provozu a připravena na kolaudaci,“ dodal starosta Pavel Souhrada. Bernartická fotovoltaická elektrárna se nachází po levé straně při příjezdu od Písku.