O vystoupení z koalice rozhodli občanští demokraté na pondělním mimořádném sněmu místního sdružení ODS.

„Strany v zastupitelstvu mohou buď vládnout, nebo být v opozici. Vyzkoušeli jsme si to první a nyní přecházíme do opozice. Chceme být konstruktivní opozicí. Zároveň ale chceme jednat se všemi stranami kromě komunistů o novém koaličním projektu. Už po volbách jsme deklarovali, že chceme pravicovou koalici, tehdy to však narazilo na dohodu ČSSD a VPM,“ řekl v úterý za ODS zastupitel Miroslav Sládek. Jednání s KSČM zakázalo občanským demokratům vedení strany.

Po pěti měsících se tak prakticky situace v píseckém zastupitelstvu může dostat na samý začátek. „Buď vznikne nová koalice, nebo bude pokračovat sociální demokracie a Volba pro město s menšinovým zastoupením. I takové koalice už v minulosti fungovaly, ale má to samozřejmě svá úskalí,“ podotkl Miroslav Sládek.

Už ve čtvrtek se při mimořádném zastupitelstvu ukáže, jestli je projekt menšinové koalice životaschopný nebo opozice odvolá radu i starostu města. Situace by mohla dojít až k předčasným volbám.

„Budeme dělat vše pro to, aby se předčasné volby nekonaly. Respektujeme rozdělení mandátů a sil voliči. To poslední, co bychom chtěli, je tahat lidi k volebním urnám,“ zdůraznil Miroslav Sládek.

Rozpad koalice není velkým překvapením. V poslední době už spolupráce značně skřípala. Jeden ze dvou členů rady za ODS, bývalý starosta města Miroslav Sládek, prostřednictvím Píseckého deníku kritizoval slučování odborů školství a kultury a cestovního ruchu.

„Překvapilo mě to. Nečekal jsem to, protože se proti tomu v radě nikdo nestavěl. Budeme se muset s koaličními partnery příští týden sejít a vyjasnit si některé postoje,“ říkal koncem února starosta Ondřej Veselý.

Spory v koalici tehdy ještě zažehnali. Další smírčí jednání, na kterém se měly strany dohodnout na postupu ohledně schvalování rozpočtové změny na čtvrtečním mimořádném jednání zastupitelstva, se mělo konat včera. Na něj už nedošlo.

Velký rozpor se vyskytnul i při hlasování o zrušení zákazu výherních automatů. Pro byli oba radní za ODS Zdeněk Kulič a Miroslav Sládek. „Postup v otázce výherních automatů považuji za krok zpátky. To se nám nepodařilo,“ hodnotil starosta výsledek hlasování.

ODS hrála v celém koaličním projektu až „třetí housle“. Nepodařilo se jí získat ani jeden post místostarosty, když oba obsadili zástupci Volby pro město.
V samotné radě, kde měla ODS dvě místa stejně jako VPM, pak měli většinu pěti mandátů sociální demokraté.

Zastupitelský klub občanských demokratů přišel navíc v polovině prosince o jednoho člena, když jej opustil Otomar Gottstein. ODS je nyní s TOP 09 nejmenším klubem s pouhými třemi zastupiteli.