Starostovi Ondřeji Veselému se v případě, že bude na čtvrtečním zasedání zastupitelstva odvolán z funkce, svět nezhroutí. Přesto je mu ale líto, že s ODS nenašli zástupci ČSSD a VPM od podpisu koaliční dohody společnou řeč. Říká to v úterním rozhovoru pro Písecký deník.

Kdy jste se dozvěděl o tom, že ODS končí v koalici?

Dozvěděl jsem se to dnes dopoledne.

Čekal jste, že koalice tak rychle skončí, nebo to byl od ODS nečekaný tah?

Když jsme se dohodli na koaliční spolupráci, tak jsem to samozřejmě nečekal. Bohužel se nám ale po celou dobu nepodařilo navázat vstřícnou spolupráci. Opakovaně jsme měli v koalici problémy a tohle je jen vyvrcholení procesu, který trval celých pět měsíců.

Budete pokračovat s Volbou pro město v menšinové koalici?

Je to nejpravděpodobnější varianta, chceme v této spolupráci pokračovat. Předběžně jsme to projednali a z obou stran je vůle spolupráci zachovat.

Budete jednat o případné spolupráci i s dalšími stranami?

Ano, budeme se bavit se všemi stranami zastoupenými v zastupitelstvu. Budeme se snažit hledat dobrou pozici pro naše návrhy, na druhou stranu si nemyslím, že bychom dva zástupce ODS v radě města nahradili někým jiným.

KSČM je pro vás tedy nadále nepřijatelná, nebo jste změnili názor?

Tady nejde o přijatelnost nebo nepřijatelnost, ale spíše o to, že v řadách ČSSD ani VPM není stoprocentní shoda v tom, že bychom vstoupili do přímé koalice s komunisty.

Jste připraven na to, že dost pravděpodobně budete odvolán z funkce?

Je to samozřejmě možné, nebral bych to jako osobní tragédii. Na druhou stranu máme určitou odpovědnost vůči městu, takže sami odstupovat nebudeme. Pokud najde opozice čtrnáct hlasů pro naše odvolání, tak určitě najde i čtrnáct hlasů pro sestavení nové radniční koalice, která by město nějak smysluplně vedla.

Koaliční smlouvu mezi ČSSD, ODS a VPM si přečtěte ZDE.

Existuje ještě nějaká šance na to, že se s ODS dohodnete a koalice bude pokračovat?

Chtěli jsme se sejít dnes a jednat s ODS o tom, že porušila koaliční smlouvu. Chtěli jsme se pokusit o smírčí řízení, abychom viděli, jestli je, nebo není možné se dohodnout. ODS ale jednostranně vypověděla koaliční smlouvu, proto si myslím, že už pro jednání není prostor.

Jste 152 dní ve funkci. Shrňte prosím, co se vám povedlo a co naopak ne.

Za úspěch považuji nastartování některých procesů v oblasti cestovního ruchu a kultury. Bohužel některé z nich se zdržely kvůli minulému zasedání zastupitelstva, které je obrátilo naruby. Proto se jejich výsledky neprojevily. Chybou je, že to koalice dopustila. Naopak jsem rád, že se nám daří otevírat veřejné zakázky ještě více než v minulosti. Dílčí úspěchy máme, ale výsledky se samozřejmě dostaví po určitém čase, některé ještě během letoška, jiné budou mít dopad až později. Ve změnách na radnici jsme byli velmi úspěšní, protože jsme se dokázali velmi dobře dohodnout v nejužším vedení města.

Když na mimořádném zasedání zastupitelstva neschválíte rozpočtové změny, může to mít velký dopad na město. Jednáte o těchto změnách i s opozicí?

Místostarosta Vojtěch Bubník jednal se zástupci SNK ED a TOP 09, já jsem jednal se zástupci komunistické strany. Věříme, že máme šanci přijmout rozpočtové změny v té podobě, v jaké jsou navrženy.