V Milevsku a okolí je nedostatek lékařů. Zaznělo to na posledním zasedání milevských zastupitelů, když projednávali zajištění a financování Lékařské služby první pomoci (LSPP) pro letošní rok.

Praktická lékařka a zastupitelka Miroslava Pučelíková (KDU – ČSL) upozornila na to, že Lékařskou službu první pomoci slouží v Milevsku jen sedm lékařů. „A to jen proto, že nám čtyři lékaři důchodového věku pomáhají. Pouze tři lékaři v produktivním věku se podílí na pohotovostní službě,“ zdůraznila zastupitelka Miroslava Pučelíková. Podle ní by kraj měl na tuto službu městům více přispívat, když ji zřizuje.

Zastupitel Lubomír Šrámek (TOP 09) se domnívá, že daná situace vznikla kvůli špatnému systému zdravotnictví. „Město nemá právní ani jinou možnost situaci ovlivnit. Pokud nebudou mít lékaři stanovenou povinnost, že musí odsloužit LSPP, tak obce nemají žádnou šanci. Musíme doufat, že to těch pár lidí odslouží, bohužel. Sám jsem to nedávno zažil, když jsme jeli s manželkou na zubařskou pohotovost do Českých Budějovic,“ řekl Lubomír Šrámek.

Podle zastupitele a doktora Zdeňka Hobzka (ODS) nemá lékař povinnost starat se o pacienty dvacet čtyři hodin denně.

„Pohotovost je organizována někým jiným a lékaři v ní slouží dobrovolně,“ dodal Hobzek. Zastupitelka za ČSSD a náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Ivana Stráská na zastupitelstvu řekla, že Jihočeský kraj má dvacet tři stanovišť LSPP. „V některých krajích byla služba zrušena úplně, v některých zůstala jenom v okresních nemocnicích,“ uvedla Stráská.

„Praktičtí lékaři doporučují, aby zůstala jen v okresních nemocnicích. Služba má u nás v kraji, tuším, třiadvacet stanovišť a stojí nás asi 25 milionů korun,“ doplnila Ivana Stráská, která zdůraznila, že služba je velmi drahá. V některých lokalitách prý vyšla jedna návštěva u lékaře i na tisíce korun.

„Dotace od kraje zůstaly stejné jako loni. Ale protože se náklady zvedly a přibylo jedno stanoviště, už není dotace milion, jak to bylo loni, ale 857 tisíc korun,“ vysvětlila Stráská. „Rozdíl částek uhradí město Milevsko, v jiných lokalitách přispívají obce významněji,“ dodala.

Město Milevsko rozdíl částek – 143 tisíc korun samo platit nebude, požádalo o příspěvek obce regionu, které mu vyhověly.

LSPP zajišťuje v hodinách, kdy není v provoz lékařských ordinací, pohotovost pro obyvatele. Letos služba skončila v Čimelicích a ve Vimperku.