„V rámci reorganizace úřadů práce jsem dostala za úkol propouštět lidi. Rozhodla jsem se tedy odejít sama,“ říká v rozhovoru pro Písecký deník.

Rozhovor poskytla ještě jako ředitelka. Pracovní pozici opustila na konci minulého týdne.

Úřad práce čeká centralizace, mnohá oddělení se sloučí a budou fungovat pod krajským ředitelstvím. Změny začínají platit od dubna. Změní se pro lidi něco už nyní?

V tuhle chvíli nic. Lidé budou i nadále chodit k nám na úřad. Jak bude transformace postupovat, dostanou včas informace. Nejdůležitější úkol, aby se vyplatily dávky, se určitě podaří splnit. Zůstávají tady zodpovědní lidé. V červnu by mělo být známo, jak to bude s penězi na aktivní politiku zaměstnanosti, zatím se nic nemění. Nový režim definitivně přinese novela zákona, která bude platit od 1. ledna.

O kolik pracovních míst zeštíhlí písecký úřad práce?

Dostáváme se na 53 lidí. Původně to bylo 65 zaměstnanců. Některé pracovní poměry skončily loni, lidé odcházejí do důchodu. A to jsme si původně mysleli, že naopak dostaneme lidí více. Mění se to ale každý měsíc.

Potřebuje úřad práce zjednodušení?

Systém je neuvěřitelně byrokraticky náročný, teprve až když sem lidé nastoupí a poznají to na vlastní kůži, tak to vidí. Doufám, že někoho osvítí a správní řád bude zjednodušen. Na druhou stranu je nutné zachovat to, aby měl člověk právo se odvolat. Doufám, že se vše procesně zjednoduší tak, aby to bylo únosné. Vždyť my tady v době počítačů vyrábíme několik centimetrů tlusté složky, na všechno máme papír dvakrát ofocený…

Nemusela jste ještě končit. Proč jste se tak rozhodla?

Myslela jsem si, že ještě chvíli setrvám, provedu úřad změnami. Přišel ale úkol propouštět lidi, se kterým jsem ještě před deseti dny nepočítala. Situace se změnila. Odcházím já, protože jsem v důchodovém věku.

V čele úřadu jste působila déle než dvacet let? Byly to spokojené dvě dekády?

Bylo to úžasné. Každému přeji, aby měl možnost dělat práci, která ho opravdu baví. Jsem hrdá na to, co se povedlo, že jsem mohla dělat s lidmi, kteří tu byli. Pracovali jsme, myslím, dobře, tak abychom pomáhali firmám, obcím i lidem. Na začátku, ač nebyly peníze, jsme zakládali neziskové organizace v sociálních službách, lidé se k nám totiž vraceli do evidence, spousta se jich ale právě díky neziskovkám v práci udržela.

S obcemi jsme měli úžasnou spolupráci, jako jediní v republice spolupracujeme se svazky obcí. Společně s městskými službami zaměstnávají spoustu lidí, kteří nemají uplatnění na trhu práce. Doufám, že tenhle model bude nahoře pochopen a peníze na něj zůstanou. Vycházeli jsme dobře s průmyslovou zónou, podporovali podnikatele.

Je nutné si uvědomit, že tady na začátku nebyla žádná tradice, úřady práce neexistovaly. Díky tomu, že jsme měli ministra s vizí, který tým ředitelů motivoval, po krátké době jsme se ze zelené louky dostali na evropskou úroveň. Bylo to také díky euforii po revoluci. Úžasné roky. Vždy jsme se snažili řídit se podle toho, že dobrý úředníka má respektovat zákona, ale vycházet i ze života.

Říkáte, že to byly báječné roky. Přišly ale i chvíle, kdy jste chtěla naopak skončit?
Ve dvou případech. Když to vypadalo, že se mi nepodaří sehnat peníze. Měli jsme v rámci aktivní politiky zaměstnanosti rozjetou podporu hodně míst a rekvalifikací, dokonce srovnatelně s Českými Budějovicemi, a to jen v pěti lidech. Nakonec se nám podařilo peníze sehnat.

Podruhé šlo o situaci, kdy jsme věděli, kudy nechceme jít. Chtěli jsme tehdy dostat do zákona efektivní pomoc pro lidi s hendikepem, aby měli šanci na trhu práce sehnat normální práci. V Písku se sešla sešla i ministerská mezirezortní skupina. Už to vypadalo, že to vyjde, ale nepovedlo se. V budoucnu na tom ale jako předsedkyně České unie pro podporované zaměstnání (ČUPPZ ) chci pracovat.

Čemu se tedy nyní budete věnovat?
V rámci ČUPPZ jsme se spojili s dalšími organizacemi a vytvořili platformu, aby zákony, které jsou uvažovány, zdravotně postiženým neublížily, ale naopak.

Jsem také babičkou, takže se těším, že budu ještě více než nyní s vnoučaty.

Třetím tématem jsou senioři. Vzdělávání seniorů je společensky velmi významné téma, kterého se nikdo moc nechytá. Ve městech, kde jsou univerzity, mají lidé možnost vzdělávat se. Ale i lidé na menších městech mají stejné právo. Budu se snažit, mám to již na ministerstvu školství předjednáno, aby ve městech byly kurzy, fungovaly modely univerzity třetího věku. Spousta důchodců umí mnoho věcí, mohli by se sami zapojit, na to se těším.