Ve dvou větách oznámil v pondělí večer Miroslav Sládek koaličním partnerům, že s nimi ODS končí.

Zprávu odeslal bývalý starosta a jeden ze dvou zástupců ODS v radě města Miroslav Sládek v pondělí pozdě večer médiím.

"Klub zastupitelů ODS oznamuje koaličním partnerům, že nadále nebude setrvávat pro názorový nesoulad v koalici. Smírčí jednání nevedla k žádnému výsledku," stojí ve strohém vyjádření adresovaném zastupitelským klubům za ČSSD a VPM.

Starosta Ondřej Veselý se o konci koalice dozvěděl až v úterý ráno. „Opakovaně jsme měli v problémy. Tohle je jen vyvrcholení procesu, který trval celých pět měsíců. Chceme pokračovat ve spolupráci s VPM, pro naše návrhy budeme hledat podporu u ostatních stran, zástupce ODS v radě ale zřejmě nikým jiným nahrazovat nebudeme,“ řekl včera starosta Ondřej Veselý.

"Nebylo to tvůrčí. Konkrétní návrh na odvolání starosty na našem jednání nepadl, ale nemůžu nic vyloučit," řekl za ODS k odchodu z koalice Miroslav Sládek.

Koalice potvrzená podpisem smlouvy mezi ČSSD, VPM a ODS tak vydržela jen 152 dní. V poslední době už spolupráce značně skřípala.Jeden ze dvou členů rady za ODS bývalý starosta města Miroslav Sládek prostřednictvím Píseckého deníku kritizoval slučování odborů školství a kultury a cestovního ruchu.

„Překvapilo mě to. Nečekal jsem to, protože se proti tomu v radě nikdo nestavěl. Budeme se muset s koaličními partnery příští týden sejít a vyjasnit si některé postoje,“ říkal tehdy starosta Ondřej Veselý. Spory v koalici koncem února ještě zažehnali.

Další rozpor se vyskytnul při hlasování ozrušení zákazu výherních automatů.Pro byli oba radní za ODS Zdeněk Kulič a Miroslav Sládek.

„Postup v otázce výherních automatů považuji za krok zpátky. To se nám nepodařilo,“ hodnotil starosta výsledek hlasování.

ODS hrála v celém koaličním projektu až "třetí housle". Nepodařilo se jí získat ani jeden post místostarosty, když oba obsadili zástupci Volby pro město. V samotné radě, kde měla ODS dvě místa stejně jako VPM, pak měli většinu sociální demokraté. Zastupitelský klub ODS přišel navíc v polovině prosince o jednoho člena, když jej opustil Otomar Gottstein.

Koaliční strany ČSSD a VPM mají nyní v zastupitelstvu města 12 postů z 27.