„Počasí nám nepřeje,“ povzdechne si ornitolog František Vališ. Ideální doba na pozorování ptáků a poslouchání jejich zpěvu není. Nad Chyškami se počasí kaboní a vypadá to, že brzy začne pršet. „Kdyby bylo hezky a sluníčko svítilo, ptáci by zpívali intenzivněji,“ vysvětluje dětem ornitolog František Vališ z Chýnova. Do chyšecké základní školy přijel v pátek ráno spolu se svým kolegou. Žáci díky nim mohou nahlédnout do tajů ptačí říše.

„Je to docela těžké,“ říká deváťák David Havel a pomalu a opatrně vyndavá ze sítě sýkorku koňadru. Za hodinu se do natažené sítě před školou chytli čtyři ptáci. „Dvě sýkorky, jeden zvonek a zvonohlík, to je vzácný tažný pták,“ jmenuje František Vališ.

„Teď se asi nechytí žádný, protože stojíme blízko ní,“ dodává ornitolog, který se pravidelně účastní odchytové akce na rybníku Hejtman v Plané nad Lužnicí. „Tam se chytá více ptáků. Na dvaceti stanovištích je nataženo asi sto čtyřicet čtyři metrů sítí,“ říká František Vališ a se skupinou chyšeckých žáků se vydává pozorovat ptáky.

„Nejlepší dalekohled na pozorování je sedmkrát osmkrát padesát, protože má největší světelnost. Někdy ptáka poznáte podle letu, ale barvy vám splynou, proto je potřeba si jeho druh ověřit dalekohledem,“ vysvětluje ornitolog.

Zatím ale dalekohled v Chyškách nevyužijí. Pozorují vrabce na budově pošty. „Vrabci nebo čápi jsou synantropní druhy, to znamená, že jsou věrné člověku,“ popisuje ornitolog.

Kromě vrabce, který za poslední léta výrazně v české přírodě ubyl, si školáci mohou prohlédnout, byť z dálky, drozda zpěvného. „Přiletěl z Afriky nebo z jižní Evropy. V pořadí zpěvu je to třetí nekvalitnější pěvec, samozřejmě mu vládne slavík obecný a vynikající pěvec je skřivan lesní,“ hodnotí ornitolog.

„Jestli teď slyšíte,“ obrací se František Vališ na školáky, „je to pták, který se vrátil z teplých krajin a je to jeden z našich nejmenších ptáčků. Jmenuje je budníček menší,“ ukazuje ornitolog a školáci nehledí na něj, ale k nebi. Zdá se, že za chvíli začne pršet. A zpěv ptáků přehluší kapky deště..