Přesto nejde o pouhé fotografické zobrazení, ale je zde něco navíc, co přitahuje oči diváka.
„Každý obrázek obsahuje něco z mých pocitů, z mé nálady. Snažím se, aby působil uklidňujícím dojmem,“ říká písecká výtvarnice Jitka Jarešová.
Malování a výtvarná tvorba vůbec ji bavily a přitahovaly od dětství. Několik let navštěvovala výtvarný obor na tehdejší lidové škole umění. Patřila k pečlivým a úspěšným žákyním. Mimo jiné se může pochlubit tím, že její obrázek byl vystaven na velké mezinárodní výstavě dětského výtvarného umění v Lidicích.
Jitka Jarešová vystudovala výtvarný obor na střední škole. Neustále a ráda něco vymýšlí a tvoří, ostatně její byt je takovou malou galerií, kde vedle keramických obrázků je možné vidět i další výtvarné techniky.
Nejprve se pustila do vyřezávání různých obrázků z dřevěných palet, které ji k výtvarné práci připravoval manžel Jan. Potom vyzkoušela vitráže až zakotvila u keramiky.
Hlavním motivem jsou jihočeské hrady a zámky, ale také další zajímavé historické stavby, jako je například mlýn v Hoslovicích na Strakonicku. Jen jednou opustila jižní Čechy, aby keramickou podobu dala hradu Loket.
„Právě tento hrad mi dal dost zabrat. Je poměrně vysoko na kopci a já jsem pořád nebyla spokojená s tím, jak se mi ho dařilo zobrazit. Ale myslím, že se to nakonec povedlo,“ poznamenala Jitka Jarešová.
Tvůrčí dílnu má v panelákovém bytě, u manžela a dvou synů však našla pochopení, takže má dost prostoru pro svoji práci. Chválí hlavně manžela, který připravuje dřevěné rámečky s látkovým podkladem.
„Hodně informací o historických stavbách čerpám z knihy, kterou jsem dostala od manželova tatínka. Samozřejmě s rodinou také různá místa navštěvujeme, abych je viděla ve skutečnosti a v prostředí, ve kterém se nacházejí. Když si potom připravuji nákres, přidávám do toho i něco ze své fantazie a ze svých pocitů,“ přiblížila svoji tvorbu Jitka Jarešová.
Podle nákresu si potom z keramické hmoty, která se nemusí vypalovat, připraví růzěé velké „placky“ a z nich vytváří části objektu. Postupně si z mědi vytvořila různé pomůcky, takové špachtličky, kterými vytváří okna, dveře, střešní tašky nebo došky.
Od rozdělané práce nemůže odbíhat, protože keramická hmota do patnácti minut ztvrdne. Jednotlivé části obrázku se „sjednotí“ na plátně v rámečku a závěrečné slovo pak mají olejové barvy a fixační lak. Na první pohled jednoduchý postup. Ale tvorba jednoho keramického obrázku trvá zhruba tři týdny.
Výstava v písecké knihovně je již čtvrtá v pořadí.
Obrázky písecké výtvarnice obdivovali návštěvníci zámku v Blatné, lázní Vráž a švýcarského Roggwilu.
„Na jedné straně mám radost z každé výstavy i z toho, že se má díla líbí. Ale rodina se na mě trochu mračí, když sundám doma obrázky ze zdi. Proto musím musím rychle vytvořit nový, abychom se měli na co dívat,“ uvedla Jitka Jarešová.