Tvrdý dopad zřejmě budou mít na obce nové podmínky veřejně prospěšných prací (VPP). Ty kvůli penězům zatím umožňují obcím zaměstnat jen jednoho člověka.

„Jak to říci slušně, jsem z toho smutný. Loni jsme tu měli šest lidí na veřejně prospěšné práce, kteří práci a údržbu obce stíhali jen tak tak,“ řekl starosta Chyšek Miroslav Maksa.

Zda jeden člověk na VPP v Chyškách nastoupí, ještě není jisté. „Čekáme, jak u možného pracovníka dopadnou zdravotní testy. Dotyčný člověk by měl nastoupit v pátek prvního dubna,“ vysvětlil starosta Maksa.

Obecní úřad Chyšky zaměstnává na údržbu obce jednoho člověka. Kvůli omezení VPP v Chyškách počítají, že přijmou ještě jednoho člověka. Údržba obce se jim tak prodraží. Jeho plat budou muset platit ze svého.

V Hrejkovicích se už VPP rozběhly. „Na VPP tu máme jednu paní. Snažili jsme se zaměstnat ještě jednoho člověka, protože je práce docela hodně a nakoupili jsme techniku. Tento pracovník nastoupil 21. března a na jeho mzdu budeme do konce srpna doplácet tři tisíce korun měsíčně,“ informovala hrejkovická starostka Hana Kašparová.

„Loni jsme tu měli šest lidí na veřejně prospěšné práce, v roce 2009 pět. Obyvatelé obce si zvykli na určitý standard údržby,“ řekla hrejkovická starostka s tím, že se budou snažit, aby sekání trávy a další práce zajistili jak jen to bude možné. „Věděli jsme, že pro letošní rok bude pracovníků na VVP méně. Optimisticky jsem si myslela, že budou tři. Jeden pracovník mě překvapil,“ doplnila Hana Kašparová.

Do letošních VPP se na Písecku zapojilo podle informací Úřadu práce Písek šedesát čtyři obcí.