To byl cíl Týdne frankofonie, který se konal na píseckém gymnáziu.


V pátek se studenti bavili a navzájem si fandili, když třídy měly na pódiu předvést své oblíbené písně od francouzsky zpívajících interpretů. Zazněla tak třeba skladba Alors on danse od belgického zpěváka, který se jmenuje Stromae nebo Il est là od německé kapely Irie Révoltés. Písecké přijeli podpořit i gymnazisté z Tábora.

Celosvětová oslava dne frankofonie připadá na 20. března, Česká republika je pozorovatelskou zemí Mezinárodní organizace frankofonie. Letos se oslava konala na píseckém gymnáziu už počtvrté. Studenti, a to nejen francouzské části gymnázia, se mohli zúčastnit soutěže, v níž měli podle obrázků na chodbě poznávat jednotlivé frankofonní země.

Ve čtvrtek přijel na školu belgický fotograf J. F. Spricigo, který studenty upoutal, ačkoliv organizátoři měli zpočátku strach, aby nezahltil studenty odbornými pojmy.

„Líbilo se mi, jakým způsobem Spricigo fotografie vytváří. Snaží se hledat na tomto světě krásné věci, což každý nedokáže,“ řekla studentka Tereza Pechoušková z 3. F. Pozitivně hodnotila i celkové vyznění týdne frankofonie.

„Myslím si, že je to super. Je tu výborná atmosféra, všichni si navzájem přejí úspěch a nesnaží se ty druhé potopit,“ dodala Pechoušková.

Na závěr pátečního programu a celého týdne frankofonie studenti ochutnávali pokrmy z francouzsky hovořících zemí. Aulou gymnázia se tak nesla vůně kuskusu, kaštanového krému nebo ratatouille.

„Některé suroviny u nás nejsou k sehnání, proto je učitelé museli koupit ve Francii a Belgii,“ poznamenala jedna z organizátorek Silvie Soukupová.