VRÁŽ

„Shodli jsme se s mými kolegy z kandidátky na tom, že je prostě třeba změnit řízení obce a stav věcí poněkud rozhýbat,“ říká ke své motivaci jít do voleb Vladimír Huptych.

Ačkoliv byl starostou již v letech 1994 až 2002, přiznává, že jeho předchůdce mu příslovečného kostlivce ve skříni zanechal. „Projekt na rekonstrukci části chodníků v obci s použitím bezpečnostních prvků na přilehlé komunikaci měl stát včetně projektové dokumentace sedm a půl milionu korun. To byl při našem třímilionovém rozpočtu zcela nereálný projekt,“ dodal Huptych.

Ve své funkci se zatím zaměřil převážně na úspory a získávání dotací.

„Zavedli jsme úsporná opatření v provozu obecního úřadu, ať už to byly náklady na telekomunikační služby, cestovné, náklady na energie anebo i platy zaměstnanců. „Mám dobrý pocit z toho, že se nám podařilo využít a pokrýt žádostmi v co největší míře nabízené dotační tituly,“ doplnil Huptych s tím, že skutečná efektivita jeho práce na úřadě se ukáže až na konci rozpočtového roku 2011.

ŽĎÁR

Martin Lang, starosta Žďáru, neměl před volbami ambice na funkci starosty. „Měl jsem zaměstnání, které mě naplňovalo, dělal jsem revírníka u Lesů ČR,“ řekl Lang, a dodal, že jeho předchůdce mu žádného kostlivce ve skříni nezanechal. „Volby způsobily kompletní obměnu pracovníků obecního úřadu. Jde v podstatě o přirozenou generační výměnu,“ doplnil starosta Žďáru.

Ačkoliv ve funkci je jen několik měsíců, už dokázal získat pro obec peníze. „Podařilo se nám získat podporu od Jihočeského kraje na klubovnu pro děti, finanční podporu od Nadace ČEZ na vybavení dobrovolných hasičů, na velmi dobré cestě je zajištění autobusové dopravy do Protivína, kam chodí většina dětí ze Žďáru na základní školu. Slibně se vyvíjí příprava výstavby dětského hřiště,“ řekl Lang.

„Příjemnou odezvou je to, že značné množství lidí od těch nejmladších až po ty nejstarší je ochotno se podílet na akcích, které jsou spjaty s rozvojem obce. Za to všem patří dík,“ řekl starosta.